Brezno má problém s kvalitou ovzdušia. Vyplynulo to z polročného merania – cez mobilnú monitorovaciu stanicu. Najväčší podiel na tom mala vykurovacia sezóna.
Kvalitu ovzdušia monitorovali v Brezne od septembra do februára tohto roka. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) nameral v meste extrémne vysoké hodnoty jemných prachových častíc.
„Zaznamenali sme deväť prekročení denného limitu v decembri a deväť prekročení limitu v januári. Vyšší počet prekročení toho limitu PM10 sme zaznamenali v decembri len v Jelšave a Plášťovciach,“ priblížil vedúci odboru monitorovania kvality ovzdušia SHMÚ Martin Kremler.
Čo spôsobuje zlý stav kvality ovzdušia a ako sa s ním chce Brezno vysporiadať zisťoval v Aktuálne :24 redaktor RTVS Lukáš Urbašík:
Za znečistené ovzdušie môžu podľa meraní najmä domácnosti, ktoré kúria tuhým palivom. Podľa odborníka mnoho ľudí na Slovensku nevie, ako správne kúriť a tvrdí, že dôležitá je najmä osveta.
„Aby sa dozvedeli, čo ich zlé vykurovanie robí zlým. Naozaj to, že ide tmavý dym dlho po rozkúrení z komína, to znamená, že buď majú zanesený komín, že sa oň nestarajú. Čiže v konečnom dôsledku to nie je negatívum len pre naše zdravie, ale je to aj negatívum pre našu peňaženku,“ uviedol manažér kvality ovzdušia v Banskobystrickom kraji Ladislav Bíro.
Okrem merania pomocou mobilnej monitorovacej jednotky, nainštalovali v meste aj senzory, ktoré budú dlhodobo sledovať smogovú situáciu. „Momentálne ich je 560, cieľ je ich mať až tisíc. V podstate každý sto metrov je takýto snímač na stĺpoch verejného osvetlenia,“ informoval primátor Brezna Tomáš Ábel.
Na zlepšenie ovzdušia pripravujú v Brezne aj viaceré projekty, ktoré sa podľa Ábela týkajú hlavne verejnej zelene a zadržiavania vody v prostredí.
Znížiť hodnoty prachových častíc v mestách môže podľa odborníka nielen výmena kotlov, ale aj zníženie počtu áut. V Brezne takýmto spôsobom pomohlo vybudovanie obchvatu, ktoré znížilo množstvo automobilov v meste o tretinu.