Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Clá na ruské a bieloruské obilie by sa mohli zvýšiť. Navrhla to eurokomisia

Išlo by o ochranu európskych farmárov a potrestanie Mosky.

Clá na ruské a bieloruské obilie by sa mohli zvýšiť. Navrhla to eurokomisia
Na ilustračnej snímke obilie. Foto: RTVS

Európska komisia (EK) navrhuje zvýšenie ciel na ruské a bieloruské obilie, Má ochrániť európskych farmárov a potrestať Moskvu za pokračujúcu vojnu voči Ukrajine. Po prvom dni dvojdňového summitu EÚ v Bruseli to oznámila šéfka EK Ursula von der Leyenová, informuje agentúra AFP.

„Zabráni to tomu, aby ruské obilie destabilizovalo európsky trh, čo sa týka týchto komodít. Zabráni to Rusku, aby využívalo zisky z exportu týchto produktov. Zaistí aj to, aby sa nelegálny ruský vývoz ukradnutého ukrajinského obilia nedostával na trh EÚ,“ povedala vo štvrtok večer predsedníčka eurokomisie, Návrh na zvýšenie ciel sa má týkať aj olejnatých semien a súvisiacich produkt.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa vo štvrtok prostredníctvom videokonferencie prihovoril lídrom EÚ na bruselskom summite. Okrem iného sa posťažoval sa na dovoz ruských agrokomodít na trhy EÚ,

Kritizoval skutočnosť, že ruské poľnohospodárske produkty a tiež agrovýrobky z Bieloruska nepodliehajú colným a obchodným obmedzeniam eurobloku. Pričom ukrajinské obilie „sa vyhadzuje na cesty a železničné trate“ a jeho dovoz do EÚ sa obmedzuje.

Päť krajín EÚ – Poľsko, ČR a trojica pobaltských republík – už predtým spoločne apelovali na EK, aby zaviedla úplný zákaz na dovoz obilia z Ruska aj Bieloruska.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet