Zo šírenia nepravdivých správ o hlasovacích podvodoch sa po akýchkoľvek voľbách stala na sociálnych sieťach stálica. Takéto hoaxy sa objavili aj po prvom kole prezidentských volieb. V rubrike Overovňa o nich povedal viac technologický novinár Martin Hodás.
Tvrdenia poukazovali na údajné nezrovnalosti pri sčítavaní hlasov. Napríklad, že jeden kandidát mal pri takmer všetkých sčítaných okrskoch o niekoľko stotisíc menej hlasov, ako o niekoľko minút neskôr. Avšak pri konkrétnych číslach, ktoré sa v týchto príspevkoch na sociálnych sieťach objavujú, ide o výmysly.
„V reálnom čase sme ich mohli sledovať počas volebnej noci a zaznamenané nie sú len štatistickým úradom, ale aj v archívoch jednotlivých televízií, ktoré ich prezentovali v ich priamych prenosoch z volieb. Navyše, okrskové zápisnice sú dostupné aj verejnosti a akékoľvek nezrovnalosti sa tak dajú spätne preveriť,“ skonštatoval Hodás.
Objavili sa aj spochybnenia elektronického hlasovacieho systému. Obavy podľa technologického novinára nie sú na mieste. Lístky sa totiž aj naďalej kontrolujú a sčítajú ručne. Elektronicky prebieha len zadávanie zápisníc z jednotlivých okrskov. Aj tu platí, že akékoľvek nezrovnalosti sa dajú spätne dohľadať z fyzických zápisníc.
R. Huliak o ESETe
Ďalej sa na sociálnych sieťach vo veľkom skloňuje celosvetovo úspešná slovenská firma ESET. Aj poslanec Rudolf Huliak (SNS) v televízií Markíza otvorene povedal, že má obavu z toho, že práve ESET spočítava voľby. Neexistuje však žiadny dôvod na šírenie nedôvery.
ESET nemá s hlasovaním nič spoločné. Firma vyvíja bezpečnostný softvér, nie softvér pre spočítavanie hlasov alebo ich spracovávanie.
„Huliak nepravdivo tvrdil, že ESET tento rok prvý raz spočítava hlasy v prezidentských voľbách. Štatistický úrad pritom len nedávno potvrdil, že za ostatných desať rokov žiadny softvér od ESETu nepoužíval a nepoužíva ho ani v týchto voľbách,“ vysvetlil Hodás.
Hoax jednoty dôchodcov a kroky víťaza
Jednota dôchodcov Slovenska v deň volieb začala šíriť správu o kopírovaní volebných lístkov. Ide taktiež o hoax. Nepravdivé tvrdenie totiž vyvrátilo ministerstvo vnútra už niekoľko dní predtým, ako ho začala šíriť Jednota dôchodcov na Slovensku.
Hlasovacie lístky majú ochranné prvky, ktoré zabraňujú ich falšovaniu a okrskové komisie sú zároveň školené na to, aby si prípadné pokusy o falšovanie všimli.
Veľa statusov sa objavuje na tému, čo spraví jeden z kandidátov po zvolení a čo nespraví ten druhý. Jednou zo správ je tvrdenie, že prezident môže premiérovi odobrať kompetencie v oblasti zahraničnej politiky, dohadovať zmluvy v mene Slovenskej republiky a takto ju napríklad pripraviť o právo veta v Európskej únii.
„To nie je pravda, pretože kompetencie prezidenta nesiahajú tak ďaleko, aby mohol napríklad zasahovať do obsahu medzinárodných zmlúv. Pokiaľ ide o spomínané právo veta, tak na jeho zrušenie by bol nielenže potrebný súhlas vlády a parlamentu, ale aj jednoznačný konsenzus naprieč všetkými štátmi EÚ, čo je v súčasnosti nereálne,“ dodal Hodás.