Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Japonský premiér údajne požiadal o schôdzku so severokórejským vodcom

Podľa KĽDR to nebude také jednoduché.

Japonský premiér údajne požiadal o schôdzku so severokórejským vodcom
Japonský premiér Fumio Kišida. Foto: SITA/Franck Robichon/Pool Photo via AP

Severná Kórea (KĽDR) tvrdí, že japonský premiér Fumio Kišida požiadal o stretnutie so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovali o tom agentúry AP a AFP s odvolaním na pondelkovú (25. 3.) správu severokórejských štátnych médií.

Kišida využil bližšie nešpecifikovaný kanál, aby vyjadril svoje stanovisko, že sa chce s Kimom stretnúť čo najskôr. Uviedla to vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Jo-džong.

Vo vyhlásení, ktoré citovala štátna tlačová agentúra KCNA. Dodala, že akékoľvek zlepšenie bilaterálnych vzťahov závisí od Japonska.

Kim Jo-džong povedala, že ak bude Kišida pokračovať vo svojom úsilí vyriešiť únosy japonských občanov zo strany KĽDR, nevyhne sa kritike, že rokovania chce viesť len preto, aby zvýšil svoju popularitu.

„Pokiaľ bude Japonsko voči Severnej Kórei nepriateľské a bude porušovať naše zvrchované práva, budeme ho považovať za nepriateľa, ktorý je v našom dosahu, a nie za priateľa. Premiér Kišida by mal vedieť, že sa nebude môcť stretnúť s vedením našej krajiny len preto, že má odhodlanie,“ dodala.

Japonský premiér v pondelok označil rokovania s Pchjongjangom za „dôležité“, aby sa mohli vyriešiť všetky otázky vrátane únosov. Došlo k nim v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Vlani uviedol, že so severokórejským vodcom by sa chcel stretnúť „bez akýchkoľvek podmienok“.

Niektorí odborníci tvrdia, že Severná Kórea sa snaží zlepšiť vzťahy s Japonskom, aby oslabila trojstranné bezpečnostné partnerstvo medzi Tokiom, Soulom a Washingtonom. Dodali, že Kišida chce zlepšiť vzťahy so Severnou Kóreou, aby si v Japonsku zvýšil klesajúce preferencie, píše AP.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet