Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Kauza Chovanec: Belgický vyšetrovací súd odložil rozhodnutie na neurčito

Jozef Chovanec zomrel vo februári 2018 na letisku Charleroi.

Kauza Chovanec: Belgický vyšetrovací súd odložil rozhodnutie na neurčito
Archívne zábery. Foto: RTVS

Belgický vyšetrovací súd v pondelok (25. 3.) odložil na neurčito svoje rozhodnutie, či postúpi prípad obvinených v prípade úmrtia Slováka Jozefa Chovanca v Belgicku trestnému súdu. Informovala o tom agentúra Belga.

O pondelkovom odklade rozhodnutia informoval advokát policajtky, ktorá je podozrivá z hajlovania počas zákroku voči Chovancovi.

Belgická prokuratúra v januári rozhodla o zrušení obvinení proti celkovo 31 osobám. Príslušníci letiskovej polície a privolaní zdravotníci za smrť slovenského podnikateľa podľa prokuratúry nenesú zodpovednosť.

Slovenská republika, ktorá v konaní vystupuje ako tzv. civilná strana, však požiadala o postúpenie veci trestnému súdu. Rozhodnúť o tom mala v pondelok Poradná rada, ktorá v Belgicku funguje ako vyšetrovací súd, teda predstupeň trestného súdu.

Slováka zadržali v roku 2018

Jozef Chovanec zomrel v nemocnici 27. februára 2018, tri dni po policajnom zásahu v cele na letisku Charleroi. Zadržali ho v lietadle smerujúcom na Slovensko. Podľa svedkov sa správal agresívne k posádke a voči privolaným policajtom.

V auguste 2020 unikli videozáznamy z policajnej cely, na ktorých je vidieť, ako búcha hlavou o dvere a krváca. Následne sa ho policajti pokúšajú násilím upokojiť, tvár má zakrytú dekou, policajti sa smejú a jedna policajtka dvíha ruku v podobe nacistického pozdravu.

Posudok belgických lekárov ukázal, že príčinou smrti boli silné nárazy hlavou, ktoré mu spôsobili edém mozgu. Lekári zároveň skonštatovali, že zastavenie činnosti srdca vyvolala až injekcia od zdravotníkov, ktorí sa ho snažili upokojiť.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko