Na hlavný obsah

Opozícia žiada mimoriadny výbor pre účasť ministra vnútra v debate s medzinárodne stíhaným Slovákom

Matúš Šutaj Eštok sa na výbore plánuje zúčastniť.

Opozícia žiada mimoriadny výbor pre účasť ministra vnútra v debate s medzinárodne stíhaným Slovákom
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: SITA/Milan Illík

Opozícia žiada mimoriadny brannobezpečnostný výbor, na ktorý chce predvolať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD). Dôvodom je jeho vystúpenie v relácii s medzinárodne hľadaným Danielom Bombicom.

Člen výboru Juraj Krúpa (SaS) hovorí o absolútne neprijateľnom správaní. Informoval o tom hovorca strany SaS Ondrej Šprlák. Minister vnútra sa na výbore plánuje zúčastniť. Potvrdil to tlačový odbor rezortu vnútra.

„Vystupovanie ministra vnútra v relácii s trestne stíhaným človekom, ktorého Slovenská republika žiada vydať pred spravodlivý súd, je popretím dôvery v orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol Krúpa.

Doplnil, že Bombic mal zverejniť mená policajtov a ich súkromnú adresu, čím mal ohroziť ich bezpečnosť. „Miesto toho, aby sa Šutaj Eštok voči takémuto konaniu ohradil, spolu s ním konšpiroval a zabával sa na zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry,“ dodal.

„Napriek tomu, že ide opäť len o pokus opozície o zviditeľnenie sa v predvolebnej kampani na podporu svojho kandidáta, tak v prípade zvolania výboru sa minister vnútra na rokovaní zúčastní,“ uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra.

Ak mimoriadny brannobezpečnostný výbor nebude pre neprítomnosť koaličných poslancov uznášaniaschopný, predseda SaS Branislav Gröhling chce zvážiť ďalšie kroky.

V hre je aj návrh na odvolanie ministra

K iniciatíve zvolať výbor sa pridáva aj opozičné Progresívne Slovensko (PS). „Je úplne absurdné, aby sa minister vnútra verejne ‚bratríčkoval‘ s človekom, ktorého sa naša vlastná polícia snaží dostať na Slovensko a sú preto na neho vydané tri medzinárodné zatykače,“ uviedol v stanovisku predseda PS Michal Šimečka.

Ak koalícia zasadnutie výboru znefunkční alebo ak minister nepodá dôveryhodné vysvetlenie, PS bude podľa jeho slov iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu s návrhom na odvolanie ministra z funkcie.

Minister hovorí o prezumpcii neviny

Minister vnútra v reakcii na tohtotýždňovú kritiku opozície argumentoval potrebou informovať aj v alternatívnych médiách.

Poukázal aj na prezumpciu neviny. Skonštatoval, že keď prijal pozvanie do alternatívneho média, netušil, o aký formát pôjde.

V diskusii bolo podľa neho asi 50 ľudí, hľadaný sa pripojil cez stream. Extrémistické názory odmieta. Jeho účasť v relácii namietali okrem SaS aj predstavitelia strán PS, KDH aj hnutia Slovensko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko