Pod farským kostolom v Trenčíne je nestabilný svah, oporné múry sú v havarijnom stave. Zosúvali sa.
Aby neprišlo k deštrukcii a ohrozeniu ľudí, pripravili projekt na stabilizáciu svahu. Keďže je lokalita ťažko prístupná, stavebné stroje museli preniesť ponad strechy domov s pomocou žeriavu.
Výrazne naklonené stromy a popraskané múry na mnohých miestach. Tak vyzerala svahová záhrada, ktorá sa nachádza vo dvore neďaleko farských schodov.
Na priebeh sanácie nestabilného svahu v Trenčíne sa v Správach RTVS z regiónov pozrela redaktorka Dominika Kusá:
„Najväčším problémom sa ukázali oporné múry, ktoré neboli v poriadku. Objavovali sa havarijné stavy, keď sa múry nakláňali a zosúvali,“ podotkol projektant stavby Peter Sedláček.
„Problém spočíval v tom, že voda z Karnera sv. Michala, ktorý je nad centrom, prenikala do svahu a ďalej sa šírila. Ten svah tlačil na pôvodné múry. Mohlo by dôjsť k zosuvu svahu, ktorý je pod hradbou, pod farským kostolom,“ skonštatoval pracovník Centra pre rodinu v Trenčíne Michal Lešinský.
Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je správcom karnera nad svahom, a Centrum pre rodinu, ktoré zase sídli v meštianskom dome, sa dohodli na projekte obnovy a spolufinancovaní prác. Staré múry odstránia a nahradia novými za takmer 100-tisíc eur.
„V prvom rade bolo potrebné odstrániť jestvujúce oporné múry a zeminu, ktorá je komplikovanejšia na odstránenie, nedá sa tam dostať s technikou. Z tohto dôvodu sme museli na námestie rozložiť 100-tonový žeriav, ktorý ich sem ponad budovy prenášal,“ vysvetlil zhotoviteľ prác Gabriel Bouchner.
Lokalita prilákala aj archeológov
Lokalita v historickom centre Trenčína neďaleko hradu prilákala archeológov. Už majú prvé nálezy.
„Nachádzame najmä črepiny z pohárov. Podarilo sa nám nájsť aj kachlice a riad,“ uviedol archeológ Juraj Malec.
Po obnove múrov chcú pokračovať aj rekonštrukciou meštianskeho domu a záhrady.
„Chceli by sme, aby bolo podkrovie obývateľné a priestory záhrady by sa mohli využívať na aktivity, ktoré centrum poskytuje návštevníkov a rodinám, ktoré ho navštevujú,“ doplnil pracovník Centra pre rodinu v Trenčíne Michal Lešinský.
Práce odhadujú na viac ako 700-tisíc eur. Získať ich chcú prostredníctvom grantov.