Vysoké ceny ropy, obchádzanie sankcií a štátne investície poskytujú Rusku dostatok prostriedkov na to, aby boj na Ukrajine v súčasnej intenzite trval ešte najmenej dva ďalšie roky, uviedli vo štvrtok litovské spravodajské služby. Informovala agentúra Reuters.
Rusko v roku 2023 zreformovalo a posilnilo svoju bojmi oslabenú armádu na Ukrajine. A rozširuje vojenský potenciál popri svojej hranici so Severoatlantickou alianciou (NATO). Teda aj popri hranici s Fínskom, ktoré sa stalo členom NATO vlani.
Litovské tajné služby to uviedli vo svojom výročnom hodnotení hrozieb, ktorým čelí pobaltský štát. „Moskva sa dokáže poučiť z chýb a zlepšuje svoju bojovú efektivitu,“ dodali litovské služby v správe.
Spoločná správa je dielom dvoch služieb: kontrarozviedky Štátny bezpečnostný úrad a vojenskej Obrannej spravodajskej a bezpečnostnej služby patriacej pod ministerstvo národnej obrany.
Ministerstvo obrany v Moskve v utorok oznámilo, že Rusko posilnilo svoje ozbrojené sily na severe a západe krajiny v reakcii na „zaznamenané“ zvyšovanie síl NATO na svojich hraniciach.
Litvu, sused Ruska a jeho spojenca Bieloruska, kedysi ovládali z Moskvy, ale teraz je členom NATO a Európskej únie. Litovské tajné služby napísali, že ruské spravodajské služby sa intenzívne snažia obísť sankcie uvalené na ruský zbrojársky priemysel po napadnutí Ukrajiny.
Rusko otvorene zásobujú len Irán a Severná Kórea
Rusko otvorene zásobujú zbraňami a muníciou len Irán a Severná Kórea. Pričom Čína sa stala jeho najväčším dodávateľom mikročipov a jüan je už hlavnou menou pre medzinárodné transakcie Ruska, napísali litovské služby.
Dodali, že odvtedy, ako Rusko v roku 2023 rozmiestnilo bojové hlavice v Bielorusku, tam neustále buduje infraštruktúru potrebnú pre ich použitie.
V správe sa píše, že ruské a bieloruské tajné služby sa čoraz viac snažia verbovať Litovčanov prekračujúcich hranicu. Litva zadržala v roku 2023 niekoľko svojich občanov, ktorých obvinila z poskytovania informácií bieloruským spravodajským službám za peniaze.