Na hlavný obsah

Ukrajinský dron mal zasiahnuť vojenskú základňu v Podnestersku, hlásia proruské médiá

Kyjev aj Kišiňov hovoria o ruskej provokácii.

Na vojenskej základni v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko došlo v nedeľu (17. 3.) k výbuchu a následnému požiaru. Tamojšie proruské úrady tvrdia, že ho pravdepodobne spôsobil dron vypustený z Ukrajiny, informuje agentúra AFP.

„V dôsledku výbuchu došlo dnes k požiaru v areáli vojenskej základne v Tiraspole. Predbežne sa zistilo, že výbuch spôsobil útok kamikadze dronu,“ uviedli podnesterské úrady na sociálnej sieti s tým, že dron vypustili z Odeskej oblasti na Ukrajine.

Pri incidente nikto neutrpel zraneia. V prípade sa začalo trestné stíhanie. Kyjev ani Moskva sa k incidentu bezprostredne nevyjadrili.

Na sociálnych sieťach zverejnili zábery zachytávajúce predmet narážajúci do vojenského vrtuľníka stojaceho na leteckej základni. Vrtuľník po náraze začne horieť a z miesta sa valí kúdol čierneho dymu.

Moldavský úrad pre reintegráciu Podnesterska podľa agentúry Reuters uviedol, že incident mal za cieľ „zasiať paniku v regióne“ a že vrtuľník nebol už niekoľko rokov prevádzkyschopný. „Moldavské úrady v kontakte s ukrajinskou stranou nepotvrdzujú žiadne útoky na Podnestersko,“ dodal.

Server RBK-Ukrajina citoval z vyhlásenia hovorcu ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Andrija Jusova, podľa ktorého išlo o „ruskú provokáciu“.

Koncom februára parlament Podnesterska na mimoriadnom zasadnutí prijal uznesenie, v ktorom sa obrátil na Rusko so žiadosťou o „ochranu“. V roku 2006 separatisti vypísali referendum o pripojení k Rusku, v ktorom väčšina zúčastnených hlasovala za.

Samozvaná Podnesterská republika sa nachádza prevažne na ľavom brehu Dnestra pri hraniciach s Ukrajinou. V marci 1992 vypukla krátka vojna medzi separatistami a prozápadnou moldavskou vládou, ktorá si vyžiadala stovky mŕtvych.

Od roku 1995 je tam rozmiestnených okolo 1 500 ruských vojakov. Väčšina z odhadovaných 465-tisíc obyvateľov hovorí po rusky a mnohí z nich majú aj moldavské, ruské či ukrajinské občianstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet