Na hlavný obsah

USA pošlú Izraelu ďalšie bomby a bojové lietadlá, píše americký denník

Ide o balík v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

USA pošlú Izraelu ďalšie bomby a bojové lietadlá, píše americký denník
Trosky budov po izraelskom nálete v Pásme Gazy. Foto: TASR/AP

Vláda amerického prezidenta Joea Bidena v uplynulých dňoch schválila pre Izrael dodávku bojových lietadiel a bômb v hodnote niekoľkých miliárd amerických dolárov, informuje denník The Washingon Post (WP).

Predstavitelia amerických ministerstiev obrany a zahraničných vecí oboznámení so záležitosťou pre The Washington Post uviedli, že tento balík zahŕňa viac než 1 800 kusov bômb typu MK 84 a 500 kusov bômb MK 82. Predstavitelia však chceli zostať v anonymite, pretože nedávno schválené dodávky ešte nezverejnili.

Agentúra DPA píše, že americké ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň schválilo dodanie 25 kusov stíhacích lietadiel F-35A Izraelu. Kongres túto dodávku schválil už v roku 2008 a ministerstvo to preto nemuselo opäť oznámiť zákonodarcom. Kongres pred rokom takisto odobril dodanie bômb MK 84 a MK 82.

Bomby MK 84 sú počas izraelského ťaženia v Pásme Gazy spájané s útokmi, ktoré si vyžiadali množstvo obetí, píše The Washington Post. Denník dodáva, že USA znepokojuje pripravovaná izraelská ofenzíva v meste Rafah na juhu Pásma Gazy. Tá môže ohroziť životy tisícov palestínskych civilistov.

Vzťahy medzi Bidenom a izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom sú v súčasnosti napäté, pripomína DPA. Izraelská delegácia mala počas uplynulého týždňa pricestovať do Washingtonu. Netanjahu však cestu zrušil po tom, ako Bezpečnostná rada OSN v pondelok (25. 3.) schválila rezolúciu, ktorú USA nevetovali.

Biden však Izraelu aj napriek týmto napätým vzťahom naďalej posiela zbrane a vojenské vybavenie, napísal The Washington Post.

BR OSN v pondelok prvýkrát od začiatku prebiehajúcej vojny v Pásme Gazy schválila rezolúciu, ktorou vyzvala na prímerie v tejto palestínskej enkláve. Spojené štáty, ktoré sú spojencom Izraela a predchádzajúce návrhy vetovali, sa zdržali hlasovania.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet