Premiér Robert Fico aj ďalší vládni politici začali po prezidentských voľbách prejavovať väčší záujem o opozičné Kresťanskodemokratické hnutie. KDH sa najskôr dohodlo s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom na podpore zákona, ktorý upravuje odstrel medveďov.
Potom vo štvrtok (18. 4.) zahlasovalo za zákon z dielne ministra práce Erika Tomáša (Hlas-SD) týkajúci sa 13. dôchodkov. O aktuálnom politickom dianí sme sa rozprávali s politológom z Filozofickej fakulty Prešovskej univerzity Michalom Cirnerom.
„Máme dlhú históriu oťukávania medzi Smerom a KDH, ale KDH nikdy v skutočnosti so Smerom do žiadnej vládnej koalície nevstúpilo,“ upozornil politológ.
Podľa neho aktuálny záujem Smeru o KDH má korene vo vnútrokoaličnom pnutí po prezidentských voľbách, keď predstavitelia SNS vystúpili s tým, že treba nanovo usporiadať pomery v koalícii, keďže Peter Pellegrini onedlho odíde do Prezidentského paláca. „Je tam záujem o post predsedu parlamentu zo strany SNS, chcú lepšie postavenie v koalícii,“ tvrdí Cirner.
Karty miešajú aj eurovoľby
Robert Fico podľa politológa ukazuje SNS, že teoreticky by ju mohlo nahradiť KDH. „Alebo, ak sa budú v SNS hádzať o zem a nebudú chcieť schváliť niektoré návrhy vládnej koalície, tak by si Fico mohol nájsť nejakých poslancov v KDH,“ myslí si politológ.
Dôvodom spolupráce KDH a Smeru môžu byť aj eurovoľby, ked sa všetky strany voči sebe navzájom vymedzujú a súperia. „Aj KDH sa potrebuje zviditeľniť a ukázať svoju agendu. To sa im môže podariť aj vďaka tomu, že rokovali s vládnou koalíciou a presadia niektoré zo svojich zámerov, ktoré ich voliči pokladajú za dôležité,“ hovorí Cirner.