Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Indonézske úrady po erupcii sopky Ruang vydali varovanie pred cunami, uzavreli aj letisko

Okrem toho pre erupcie sopky Ruang nariadili evakuáciu už viac ako 11-tisíc ľudí.

Indonézske úrady po erupcii sopky Ruang vydali varovanie pred cunami, uzavreli aj letisko
Na snímke výbuch sopky Ruang v Indonézii. Foto: Profimedia

Indonézske úrady vo štvrtok (18. 4.) vydali varovanie pred prílivovými vlnami cunami a uzavreli aj medzinárodné letisko Kota Kinabalu. Okrem toho pre erupcie sopky Ruang nariadili evakuáciu už viac ako 11-tisíc ľudí, uviedla vo štvrtok agentúra AP.

Na Ruangu, stratovulkáne v provincii Severné Sulawesi, bola prvá erupcia zaznamenaná v utorok pred 22.00 h miestneho času a dvakrát v stredu v skorých ranných hodinách, uviedli vulkanologické a geologické úrady tejto krajiny ležiacej v juhovýchodnej Ázii.

Úrady medzičasom zvýšili varovanie pred sopečnou činnosťou na najvyšší stupeň. Obávajú sa tiež, že časť sopky by sa mohla zrútiť do mora a spôsobiť cunami ako pri erupcii v roku 1871.

V roku 2018 totiž erupcia sopky Anak Krakatau spôsobila cunami pozdĺž pobrežia Sumatry a Jávy po tom, čo časti hory spadli do oceánu. O život prišlo 430 ľudí.

Indonézia, rozľahlé súostrovie, zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na svoju polohu na tichomorskom Ohnivom kruhu – oblúku, na ktorom sa stretávajú tektonické platne a ktorý sa tiahne od Japonska cez juhovýchodnú Áziu po tichomorskú panvu.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet