Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Jeho telo produkuje alkohol samo. Súd zrušil Belgičanovi tresty za jazdu v stave opitosti

Muž trpí vzácnou poruchou.

Jeho telo produkuje alkohol samo. Súd zrušil Belgičanovi tresty za jazdu v stave opitosti
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Belgickému vodičovi, ktorý dostal od polície dve pokuty za riadenie v opitosti, súd tieto tresty zrušil. Štyridsaťročný muž z Brugg uspel s námietkou, že sa mu alkohol nedostal do krvi pitím piva či destilátov, ale že ho produkuje jeho telo. Súd uznal, že trpí vzácnou poruchou, s ktorou môže riadiť.

Muž sa podľa televíznej stanice BFMTV ocitol na súde kvôli dvom pokutám, ktoré dostal za jazdu pod vplyvom alkoholu v posledných dvoch rokoch. Najvýraznejšie prekročil povolený limit, ktorý v Belgicku predstavuje pol gramu na liter krvi, predvlani v apríli, keď mal takmer štyrikrát viac.

To zodpovedá vypitiu zhruba piatich pív. O mesiac neskôr mu policajti namerali trojnásobok povoleného množstva.

Podľa jeho advokátky Anse Ghesquiereovej viacerí lekári nezávisle od seba potvrdili, že trpí vzácnou poruchou nazývanou syndróm sebaopitia, alebo syndróm vlastného pivovaru (ABS), ktorá bola zatiaľ preukázaná iba u niekoľkých ľudí na svete.

Telo dotknutého človeka si samo vyrába alkohol, najmä pri konzumácii potravín s vysokým obsahom sacharidov ako je pečivo, zemiaky alebo strukoviny.

Súd uznal, že muž mal alkohol v krvi pričinením „vyššej sily“ a oslobodil ho od viny. „Máme z verdiktu radosť, ale ešte nie je definitívna,“ povedala podľa agentúry AFP Ghesquiereová. Dodala, že prokuratúra má 30 dní na odvolanie.

Muž teraz podľa obhajkyne dodržiava výživový režim, pri ktorom sa snaží predchádzať konzumácii potravín stimulujúcich produkciu alkoholu. Prokuratúra mu odporučila, aby sa tiež vyhol pitiu alkoholických nápojov. Obhajkyňa podotkla, že jej klient nešťastnou súhrou náhod pracuje v pivovare.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet