Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Komora zubných lekárov kritizuje zrušenie benefitov. Tvrdí, že nikto s ňou v tejto veci nekomunikoval

Zrušenie zubných benefitov zo dňa na deň považuje za neštandardné.

Komora zubných lekárov kritizuje zrušenie benefitov. Tvrdí, že nikto s ňou v tejto veci nekomunikoval
Ilustračná snímka - náradie pre zubárov. Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Slovenská komora zubných lekárov (SKZL) považuje za neštandardné zrušenie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach zo dňa na deň.

Poukazuje na to, že nikto s nimi v tejto veci nekomunikoval. So zmenou podľa nej nebudú spokojní pacienti. Informovala o tom Lujza Hanová z komory.

„Vnímame zrušenie zubných benefitov z dvoch pohľadov. Tým prvým je fakt, že už v roku 2018 od prvého nastavenia benefitov zdravotnou poisťovňou sme vyjadrili negatívny postoj, pretože išlo o ďalší administratívny úkon, ktorý zbytočne zaťažoval a zdržiaval poskytovateľa zubnolekárskej zdravotnej starostlivosti. Tým druhým je však pohľad zo strany pacienta, ktorého tieto finančné benefity motivovali k ošetreniu zubov,“ uviedla komora v stanovisku.

Benefity podľa nej okrem toho motivovali ľudí aj k účasti na preventívnych prehliadkach u zubného aj všeobecného lekára.

Pacienti spokojní nebudú

Skritizovala, že k rušeniu prichádza „v podstate zo dňa na deň“. „Či je to ten správny ťah na bránu v zmysle šetrenia pre dofinancovanie zdravotníctva, musí povedať pacient. Ale určite spokojný nebude, keďže termíny zubných ošetrení sú rozplánované počas celého roka a pacient počítal aj s benefitom zo svojej zdravotnej poisťovne,“ podotkla.

Komora zároveň poukázala na to, že s ňou pri zavádzaní ani rušení benefitov nikto nekomunikoval.

„V prípade zavádzania nových benefitov ponúkame riešenia, vieme nastaviť benefity tak, aby neboli zaťažujúce pre zubných lekárov a boli motivačné pre pacientov. Len je potrebná komunikácia,“ dodala.

Poskytovanie zubných benefitov v zdravotných poisťovniach sa od mája zruší. Ministerstvo zdravotníctva SR to odôvodnilo tým, že zubný benefit splnil svoj edukačný účel a je potrebné hľadať nové benefity.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko