Na hlavný obsah

Kráľ Karol III. sa stretol s onkologickými pacientmi: Vrátil sa k plneniu povinností, v liečbe však pokračuje

Navštívil zdravotnícke zariadenie, ktoré sa špecializuje na liečbu tohto ochorenia.

Kráľ Karol III. sa stretol s onkologickými pacientmi: Vrátil sa k plneniu povinností, v liečbe však pokračuje
Britský kráľ Karol III. sa stretol s pacientkou počas jeho návštevy University College Hospital Macmillan Cancer Centre v Londýne. Foto: TASR/AP

Britský kráľ Karol III. sa prvýkrát od februárovej diagnózy rakoviny vrátil k plneniu svojich verejných povinností. Navštívil zdravotnícke zariadenie v Londýne, ktoré sa špecializuje práve na liečbu tohto ochorenia.

Informuje o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa sedemdesiatpäťročný monarcha, ktorého sprevádzala kráľovná Camilla, usmieval a pôsobil zdravo.

Karol III. trpí nespresnenou formou rakoviny a podstupuje liečbu, pri ktorej sa od februára obmedzil na plnenie povinností, ktoré nezahŕňajú verejné vystupovanie. Na konci marca sa ale napríklad zúčastnil veľkonočnej bohoslužby.

O tom, že sa kráľ vráti k plneniu svojich verejných povinností, Buckinghamský palác informoval minulý týždeň v piatok (26. 4.). Podľa Reuters však kráľ zatiaľ bude mať obmedzený verejný program, aby sa minimalizovali akékoľvek zdravotné riziká.

Opatrný optimizmus

Napríklad v júni by sa ale mal zúčastniť spomienkových akcií pri príležitosti 80. výročia vylodenia v Normandii a tiež hostiť japonský cisársky pár na štátnej návšteve.

Taktiež server BBC News minulý týždeň napísal, že kráľovo oznámenie neznamená jeho úplný návrat k verejnému vystupovaniu, ale skôr „pozitívny signál“. „Je to správa opatrného optimizmu, ale kráľova liečba, ktorá začala vo februári, stále pokračuje a žiadny termín jej ukončenia zatiaľ oznámený nebol,“ uviedol.

S rakovinou bojuje aj ďalšia členka najvyšších kruhov britskej kráľovskej rodiny, a to princezná Kate, manželka nástupcu trónu princa Williama. Kate po týždňoch špekulácií v marci uviedla, že po januárovej operácii brucha podstupuje preventívnu chemoterapiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet