Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Prezidentka udelila ďakovné medaily pri príležitosti výročia vstupu Slovenska do EÚ a NATO

Medaily získalo 28 osobností.

Prezidentka udelila ďakovné medaily pri príležitosti výročia vstupu Slovenska do EÚ a NATO
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: RTVS

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odovzdala na slávnostnom podujatí pri príležitosti 20. výročia vstupu SR do EÚ a NATO ďakovné medaily 28 osobnostiam, ktoré sa v období pred rokom 2004 priamo podieľali na prístupovom procese alebo iným spôsobom podporovali integračné úsilie SR.

Aj po 20 rokoch od vstupu do Európskej únie (EÚ) i Severoatlantickej aliancie (NATO) je dôležité, aby Slovensko bolo v oboch zoskupeniach skutočným, dôveryhodným a konštruktívnym partnerom, nielen partnerom na papieri. Uviedla Čaputová na slávnostnom podujatí.

Ceremoniál si môžete pozrieť tu:

Práve integráciu do únie i aliancie označila prezidentka za jeden z najdôležitejších a najúspešnejších momentov Slovenska v jeho novodobej histórii. „Bol to úspech celej krajiny, všetkých jeho občanov,“ zdôraznila hlava štátu.

Pripomenula, že význam členstva sa prejavil v bežnom živote krajiny. „Prostredníctvom rozvoja infraštruktúry, pracovných príležitostí, ale aj bezpečnejšieho Slovenska,“ dodala. Upozornila, že sa nedá oceniť všetkých, ktorí majú na integračnom úspechu svoj podiel, každému však patrí vďaka.

 Čaputová v príhovore takisto skonštatovala, že nemožno iba oslavovať, ale aj zhodnotiť členstvo v EÚ a NATO v kontexte toho, kedy sa Slovensku podarilo najviac formovať samotnú úniu a alianciu a presadzovať svoje záujmy v oboch zoskupeniach.

„Je zrejmé, že najúspešnejší sme boli vtedy, keď sme boli pre partnerov konzistentní a čitateľní. Práve tento prístup priniesol mnohé výhody a príležitosti, z ktorých čerpáme dodnes,“ prízvukovala.

Čaputová: Každá členská krajina musí ostať fungujúcou demokraciou

Prezidentka Zuzana Čaputová poukázala tiež na to, že hoci EÚ a NATO prešli počas dvoch desaťročí zmenami, naďalej platia v oboch zoskupeniach pravidlá, ktoré platili aj pri vstupe SR. „Každá členská krajina musí ostať fungujúcou demokraciou,“ pripomenula.

Pre Slovensko preto podľa prezidentky naďalej ostáva povinnosť zachovávať demokraciu a jej kľúčové hodnoty. „Aby sme sa i naďalej správali v duchu hodnôt, ochrana ktorých nám umožnila do oboch zoskupení vstúpiť,“ upozornila.

„Rešpekt voči týmto hodnotám je tým najsilnejším spojením medzi nami a ostatnými členmi. No predovšetkým tým najvýznamnejším benefitom pre našich občanov,“ dodala hlava štátu.

Sl´vanostnému ceremoniálu sa v Správach RTVS venoval redaktor Radoslav Šebo:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko