Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Odvodové úľavy pre agrosektor pokračujú, predĺžiť by sa mali do konca roka

V súčasnosti platí do konca júna.

Odvodové úľavy pre agrosektor pokračujú, predĺžiť by sa mali do konca roka
Zľava premiér Robert Fico a minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Odpustenie časti sociálnych odvodov pre agrosektor by sa malo predĺžiť do konca tohto roka. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).

Na ministerstve pôdohospodárstva sa stretol spolu s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD). V súčasnosti odpustenie odvodov platí do konca júna. Agrorezort podľa Takáčových slov uvažuje aj o zavedení odvodu pre obchodné reťazce.

„Európska komisia nastavila schému k tejto pomoci, odvodovej úľave, v kontexte vojny na Ukrajine iba do 30. júna. Je predpoklad, máme také indície, že bude snaha predĺžiť ju do 31. decembra 2024,“ povedal Takáč.

Dodal, že ak to nastane, rezort sa bude snažiť nájsť na ňu financie. „Bude treba asi 35 miliónov. Potom budeme robiť úpravu príslušného zákona, aby sme pomoc vedeli pripraviť do konca roka,“ spresnil.

„Nemyslím si a určite nebudem za to, aby sme prostredníctvom spomínanej schémy podporovali producentov alkoholu či piva. Táto schéma, ktorá je už od minulého roka, sa nastavovala pre prvovýrobcov, ktorí produkujú čerstvé potraviny. Nepôjdeme do zmeny,“ priblížil.

Premiér ocenil dynamiku ministra

Premiér zdôraznil, že agrorezort je jeden z „najkomplikovanejších a najťažších rezortov“. „Je v ňom objem povinností a zodpovedností, ktorý je v porovnaní s inými rezortmi široký. Oceňujem dynamiku ministra, ale aj kvalitu sociálneho dialógu, ktorý vedie s predstaviteľmi poľnohospodárskej komunity,“ podčiarkol predseda vlády.

Fico oznámil, že MPRV pripravuje legislatívu týkajúcu sa obchodných reťazcov. „Pripravuje sa nový zákon, ktorý bude stanovovať podmienky, pokiaľ ide o obchodné reťazce. Prichádzajú do SR ďalšie obchodné reťazce, čo je najlepší spôsob znižovania cien potravín, pretože miera konkurencie bude veľmi vysoká,“ povedal premiér.

„Robíme všetko pre to, aby sa obchodné reťazce správali v SR tak, ako sa správajú aj vo svojich domovských krajinách. Aby na Slovensku nezarábali toľko, koľko zarábajú, teda aby mali primerané zisky,“ vysvetlil Takáč.

Minulý týždeň podľa neho posunuli na ministerstvo financií náčrt potenciálneho návrhu zákona o odvode pre obchodné reťazce. „Budeme diskutovať s obchodnými reťazcami a hľadať riešenia, aby reťazce ukázali ústretovosť voči spotrebiteľom v kontexte vysokých cien potravín,“ dodal.

Pozrite si záznam tlačovej konferencie Roberta Fica a Richarda Takáča po kontrolnom dni na ministerstve pôdohospodárstva:

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika