Na hlavný obsah

Rekordný záchyt falzifikátov elektronických cigariet na Orave: Ukryli ich medzi umelými kvetmi

Dodávka smerovala do Poľska.

Rekordný záchyt falzifikátov elektronických cigariet na Orave: Ukryli ich medzi umelými kvetmi
Príslušník Finančnej správy SR. Foto: TASR

Množstvo škatúľ s umelými kvetmi a viac ako 23-tisíc kusmi falzifikátov elektronických cigariet objavili príslušníci finančnej správy v oravskej obci Novoť v dodávke smerujúcej do Poľska.

Vodič čínskej národnosti nevedel poskytnúť k tovaru žiadne informácie ani doklady o jeho nadobudnutí. V utorok (30. 4.) o tom informovala hovorkyňa Colného úradu (CÚ) Žilina Božena Chríbiková. Ide o doteraz najväčší záchyt tohto druhu na Slovensku.

Príslušníci finančnej správy zastavili dodávku smerujúcu do Poľska pri kontrole dopravných prostriedkov. Vodič na vyzvanie sprístupnil batožinový priestor, kde sa nachádzalo väčšie množstvo krabíc.

Tovar smeroval do Varšavy

„Čiastočná kontrola ukázala, že sú naplnené umelými kvetmi. Podrobnejšou prehliadkou ložného priestoru dodávky príslušníci finančnej správy zistili, že obsahom niektorých škatúľ sú aj elektronické cigarety označené ochrannou známkou, pričom viacerými prvkami vykazovali znaky napodobenín,“ priblížila Chríbiková s tým, že po sčítaní sa ich celkový počet vyšplhal na 23 250 kusov.

Hovorkyňa dodala, že vodič nevedel, kto je majiteľom tovaru a ani to, pre koho je určený. Uviedol, že ho mal doviesť do Varšavy. „Príslušníci finančnej správy požiadali držiteľa ochrannej známky o vyjadrenie k podozreniu z porušenia práv duševného vlastníctva pri prevážaných veciach. Po potvrdení, že ide o napodobeniny, elektronické cigarety s rôznymi príchuťami zaistili,“ poznamenala.

Škodu, ktorá by držiteľovi známky vznikla uvedením tovaru na trh, vyčíslili na 268 420 eur. Nevyčísliteľná je však podľa Chríbikovej možná ujma na zdraví, ktorú riskujú potenciálni používatelia falzifikátov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko