Na hlavný obsah

Severná Kórea odpálila balistickú strelu do Japonského mora

KĽDR balistickú strelu naposledy odpálila 18. marca.

Severná Kórea odpálila balistickú strelu do Japonského mora
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Severná Kórea odpálila balistickú strelu stredného doletu do Japonského mora, informovala v utorok (2. 4.) juhokórejská armáda a japonské úrady. Raketa vyletela do maximálnej výšky 100 kilometrov a letela 650 kilometrov, kým dopadla do vody, uviedlo japonské ministerstvo obrany.

Juhokórejský prezident Jun Sok-jol niekoľko hodín po dopade rakety uviedol, že Pchjongjang sa snaží v Južnej Kórei podobnými vojenskými aktivitami spôsobiť „zmätenie“ v predvolebnom období, čo sa mu však podľa neho nepodarí. Juhokórejskú spoločnosť to naopak zjednotí.

Aj Song-čung, hovorca generálneho štábu juhokórejskej armády, podotkol, že tento odpal zrejme nadväzuje na marcový test hypersonickej strely s tuhým palivom.

KĽDR balistickú strelu naposledy odpálila 18. marca, keď Soul navštevoval americký minister zahraničia Antony Blinken. Japonský premiér Fumio Kišida podľa Kjódó proti severokórejskému odpalu protestoval.

Rovnako ako v podobných prípadoch v minulosti sa odvolal na rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, ktorú KĽDR odpálili rakiet porušuje. Protest vzniesol aj Washington.

„Toto je otázka nielen našej národnej bezpečnosti, ale bezpečnosti celého regiónu a medzinárodného spoločenstva. Je to absolútne neprijateľné,“ cituje agentúra AP Kišidu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet