Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ukrajina žiada od spojencov ďalšie obranné systémy Patriot proti ruským raketám

Kuleba sa im poďakoval za vytrvalú podporu.

Ukrajina žiada od spojencov ďalšie obranné systémy Patriot proti ruským raketám
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba (vľavo) a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Ukrajina žiada spojencov z NATO, aby jej poskytli ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot na ochranu pred častými útokmi ruských balistických rakiet. V Bruseli to vo štvrtok (4. 4.) uviedol ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba.

„Od patriotov závisí záchrana ukrajinských životov,“ povedal minister pri spoločnom vystúpení s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Šéf NATO na úvod svojho vystúpenia opäť vyzdvihol statočnosť Ukrajincov v bojoch proti viac ako dva roky trvajúcej ukrajinskej agresii. „Už niekoľkokrát som zdôraznil, že podpora Ukrajiny nie je charita, ale investícia do našej vlastnej bezpečnosti,“ poznamenal Stoltenberg.

Spomenul, že ministri budú na dnešnom rokovaní Rady NATO-Ukrajina riešiť aj práve to, ako zabezpečiť, aby podpora Kyjeva bola do budúcnosti viac robustná a predvídateľná.

Šéf NATO nechcel už v stredu (3. 4.) o novom pláne prezrádzať žiadne detaily s tým, že všetko sa teraz ešte len diskutuje. Vo štvrtok opäť zopakoval, že dôležité podľa neho je, aby pomoc Ukrajine bola „menej závislá od dobrovoľných príspevkov a viac od záväzkov NATO“.

Až doteraz sa koordináciou pomoci pre Kyjev zaoberala takzvaná kontaktná skupina pre Ukrajinu, ktorú vedú Spojené štáty a ktorá združuje asi 50 krajín podporujúcich Kyjev zbraňami a muníciou.

Ukrajinský fond

Agentúra Reuters v stredu s odvolaním sa na nemenovaných diplomatov uviedla, že Stoltenberg prichystal návrh, ktorý hovorí o vzniku takzvaného ukrajinského fondu vo výške 100 miliárd eur na päť rokov.

Jeho vznik by mal zabrániť tomu, aby sa Kyjev neocitol bez pomoci, ak by sa na jeseň stal americkým prezidentom Donald Trump. Panujú totiž obavy, že Trump nebude Ukrajinu podporovať.

Ukrajinský minister zahraničia Kuleba vo štvrtok spojencom za ich vytrvalú podporu poďakoval. „Nechcem kaziť oslavu vášho výročia, ale môj hlavný odkaz dnes je jasný – Patriotov. Od Patriotov závisí záchrana ukrajinských životov. Sú to jediné systémy, ktoré zastavia balistické rakety,“ dodal Kuleba.

Spojenci majú podľa neho týchto systémov dostatok a Kyjevu by naozaj veľmi pomohli. Aliancia si vo štvrtok ráno v Bruseli pripomenula 75. výročie svojho vzniku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet