Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Útočník zo Sydney trpel duševnou chorobou, polícii sa ho podarilo identifikovať

Policajtku, ktorá ho dolapila, oslavujú ako národnú hrdinku.

Útočník zo Sydney trpel duševnou chorobou, polícii sa ho podarilo identifikovať
Ženy kladú kvety blízkosti miesta činu na v Sydney. Foto: TASR/AP

Austrálska polícia identifikovala 40-ročného muža, trpiaceho duševnou poruchou, ako páchateľa sobotňajšieho (13. 4.) útoku nožom v nákupnom centre v Sydney, pri ktorom prišlo o život najmenej šesť ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Útočník, identifikovaný ako Joel Cauchi, pochádzal z austrálskeho štátu Queensland a bol známy orgánom činným v trestnom konaní, uviedol v nedeľu (14. 4.) zástupca policajného komisára Nového Južného Walesu Anthony Cooke.

Podľa neho nateraz nie sú známe žiadne dôkazy alebo informácie, ktoré by naznačovali, že za útokom bol akýkoľvek motív alebo ideológia. „Vieme, že páchateľ v tomto prípade trpel duševnou poruchou,“ dodal Cooke.

Medzi zranenými je aj dieťa

Útočník v Sydney v sobotu dobodal v nákupnom centre Westfield Bondi Junction viacero ľudí vrátane deväťmesačného dieťaťa. Priamo na mieste podľahli zraneniam štyri ženy a jeden muž. Jedna ďalšia žena zomrela po prevoze do nemocnice.

Zranenia rôzneho rozsahu utrpelo aj viacero ďalších ľudí, pričom osem z nich je hospitalizovaných. Je medzi nimi aj deväťmesačné dieťa, ktoré podstúpilo operáciu. Útočníka v centre dolapila a zastrelila policajtka, ktorá teraz oslavujú ako národnú hrdinku.

Agentúra AFP na základe profilu na Facebooku uviedla, že Cauchi pochádza z mesta Toowoomba neďaleko Brisbanu a navštevoval miestnu strednú školu aj univerzitu. Do Sydney údajne prišiel pred mesiacom a v meste si prenajal si malý sklad, v ktorom sa nachádzali osobné veci. Polícia sa stále snaží pochopiť, či si ľudí, ktorých napadol, vybral náhodne.

Austrálsky premiér Anthony Albanese vyjadril zdesenie v súvislosti s útokom. Austrálčania, zväčša nezvyknutí na výskyt násilnej kriminality, sa podľa neho stále snažia pochopiť toto „nevysvetliteľné“ vyčíňanie.

„Ľudia, ktorí idú v sobotu popoludní nakupovať, by mali byť v bezpečí, nemali by byť ohrození. Ale tragicky sme videli stratu na životoch a ľudia budú smútiť za svojimi blízkymi. Vieme tiež, že v nemocnici je stále veľa ľudí, ktorí sa zotavujú, a naše myšlienky a modlitby sú s nimi,“ dodal Albanese.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet