Málotriedky sa musia rozhodnúť, ako budú ďalej fungovať. Školy s nízkym počtom žiakov vyučujú v súčasnosti deti do štvrtého ročníka. Reformou školstva sa to však zmení. Niektoré obce budú zrejme musieť málotriedky zrušiť.
Na Slovensku funguje približne 500 málotriedok. Tie doteraz učia len žiakov od prvého do štvrtého ročníka. To sa však zmení. Reforma umožní málotriedkam vzdelávať aj piatakov. To doteraz nemohli. Budú však musieť vytvoriť novú triedu. Školy tvrdia, že mnohé z nich zmeny nezvládnu.
Budúcnosti málotriedok sa v relácii Správy :24 venovala redaktori RTVS Dominik Veľas a Silvester Roštár:
„Či už sa školy rozhodnú, že pôjdu cestou jedného cyklu (prvý až tretí ročník), alebo dvoch cyklov (prvý až piaty ročník), neovplyvní to zásadným spôsobom vynaložené financie,“ spresnila hovorkyňa rezortu školstva Dagmar Al-Khaldi Mičeková.
Jedna málotriedka funguje aj v obci Látky pri Hriňovej. Tento školský rok ju navštevuje 18 žiakov rozdelených do dvoch tried. Prvý ročník sa učí s druhým a tretí so štvrtým.
„Rodičia sa určite obávajú, že by málotriedky zanikli. Sú to ľudia, ktorí sú zvyknutí na vidiecky život. Aj z týchto škôl môžu vyjsť doktori, inžinieri. Na našej škole nevieme, čo je šikana. Každý každého pozná. Nedá sa na všetko pozerať len cez peniaze, že ušetrí sa na tom toľko a toľko,“ argumentuje riaditeľka Základnej školy Látky Alena Vechterová.
Problém s priestormi aj učiteľmi
Ak by sa malé školy rozhodli otvoriť aj vyššie ročníky, dostali by za to viac peňazí. To by im však spôsobilo problémy s priestormi, kde sa budú deti učiť. A problém tiež vidia inde.
„Ak by málotriedky išli cestou, že budú päťročné, tak ministerstvo má problém v tom, že potrebuje zohnať 500 učiteľov, čo v dnešnej dobe nie je vôbec ľahké,“ ozrejmil člen Odborového zväzu školstva Ivan Dudáš.
Riaditelia škôl i starostovia obcí sa zhodli v tom, že úlohou málotriedok nie je len vzdelávať žiakov, ale tiež organizovať rôzne podujatia a nimi spájať ľudí. Keby školy zatvorili, kultúra sa z dedín vytratí.
„Naša škola vždy znamenala a aj bude znamenať pre obec veľa. Je strediskom, kde sa stretávajú deti a ich rodičia. Školu určite chceme zachovať,“ povedal starosta obce Podkonice Ivan Barla.
„Každý dobrý starosta vie, že pokiaľ má v obci školu, má zachovanú mladú generáciu, má zachovanú budúcnosť, má zachovanú kultúru. A na tom by malo každej obci záležať,“ dodala Vechterová.
Novou reformou školstva sa najmenšie základné školy začnú riadiť postupne po ročníkoch od roku 2026