Na hlavný obsah

Fond na podporu umenia rozhádal koalíciu. Nevedia sa dohodnúť na kompetenciách

Hlasovanie o návrhu preto opäť posunuli.

Fond na podporu umenia rozhádal koalíciu. Nevedia sa dohodnúť na kompetenciách
Roman Michelko (SNS) a Roman Malatinec (Hlas-SD) Foto: RTVS

Zmeny vo Fonde na podporu umenia rozhádali koalíciu. Po tom, keď sa jej podarilo dohodnúť sa na navýšení rozpočtu, strany SNS a Hlas-SD sa nevedia dohodnúť na kompetenciách odborných komisií. Hlasovanie preto opäť posunuli.

Koalícia plánovala v parlamente opätovne otvoriť rozpravu k novele zákona o Fonde na podporu umenia. Dôvodom bolo, že našli peniaze na navýšenie jeho rozpočtu o desať miliónov eur. Namiesto hlasovania prišiel ďalší odsun. Požiadal o to predseda kultúrno-mediálneho výboru Národnej rady SR Roman Michelko (SNS)

„Bola dohoda, potom nebola dohoda, potom sme si nejaké názory vymenili a stojíme na jednom paragrafe,“ uviedol člen výboru Roman Malatinec (Hlas-SD).

Sporom o zmenách vo Fonde na podporu umenia sa v relácii Správy :24 venovala redaktorka RTVS Katarína Wildová:

Podľa pôvodného návrhu mala o prideľovaní dotácií pre umelcov rozhodovať len rada fondu. Väčšina jej členov pritom budú nominanti ministerstva kultúry. Odborné komisie by mali mať len poradný charakter. Strana Hlas prišla s kompromisným riešením – ponechať rozhodovanie na odborníkov a pribudnúť mala aj možnosť odvolania.

„Je to vlastne úplne legitímne, keď rozhodnú členovia komisie. Rozhodnutie podpíše riaditeľ a riaditeľ by mal možnosť argumentovať pred komisiou a radou fondu. A tá môže dať prehodnotiť to rozhodnutie,“ povedal Malatinec.

„To, čo navrhuje Hlas, čiže ponecháva kompetencie rozhodovať o financovaní odborným komisiám a zároveň sa zvyšuje objem peňazí vo fonde na podporu kultúrnej infraštruktúry, je niečo, čo by sme vedeli akceptovať,“ konštatovala podpredsedníčka výboru Zora Jaurová (PS).

„Ak by bol tak formulovaný, ako to dáva poslanec Malatinec, by hrozili správne konania, čo nechceme. Pretože správne konania by znamenali zahltenie a znefunkčnenie tohto inštitútu. Tak, ako je to naformulované pôvodne, tak si myslím, že je to funkčnejšie,“ hovorí Michelko.

Pôvodný Michelkov návrh

Michelko preto predložil ďalší pozmeňovací návrh. Ten sa vracia k pôvodnému návrhu a odborným komisiám kompetencie odoberá. „Ten by sme samozrejme nepodporili. To je ten najhorší možný, lebo fond skolabuje a zbytočne v ňom bude viac peňazí,“ argumentuje Jaurová.

„My sme za náš poslanecký klub tento pozmeňovák nepodpísali. Dohoda bola medzi SNS a Smerom. Verím, keď predložíme rozumné argumenty, tak SNS by mohla od toho ustúpiť,“ reagoval Malatinec.

„Zdá sa mi to už tak troška tvrdohlavé a bol by som troška aj prekvapený, keby kvôli tomu ohrozovali nejakú koaličnú pohodu,“ uviedol Michelko.

Strana Smer podporuje, aby rozhodovacie právomoci dostala rada fondu a odborné komisie boli len poradným orgánom. Pripomína, že to je cieľom novely.

„Pochopiteľne, že systém, ktorý tu bol doteraz, bude obhajovať pani Jaurová and company, pretože títo ľudia z týchto fondov brali niekoľkoročné finančné prostriedky. Lenže sú aj iní ľudia, ktorí by chceli vedieť, prečo nedostali finančné prostriedky,“ ozrejmil ďalší člen výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Či sa koalícia napokon na definitívnom znení novely zákona o Fonde na podporu umenia dohodne, bude jasné vo štvrtok (2. 5.) popoludní.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko