Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Klimatickí aktivisti sa prilepili na dráhy. Letisko v Mníchove dočasne prerušilo prevádzku

Dôvodom protestnej akcie je skutočnosť, že letecká doprava sa na globálnom otepľovaní podieľa takmer desiatimi percentami.

Klimatickí aktivisti sa prilepili na dráhy. Letisko v Mníchove dočasne prerušilo prevádzku
Letisko v Mníchove dočasne prerušilo prevádzku v dôsledku protestu klimatických aktivistov. Foto: KARL-JOSEF HILDENBRAND/DPA/dpa Picture-Alliance via AFP/Profimedia

Letisko v Mníchove dočasne prerušilo prevádzku v dôsledku protestu klimatických aktivistov z hnutia Letzte Generation (Posledná generácia), ktorí v sobotu (18. 5.) ráno vnikli na pojazdové dráhy a prilepili sa k nim. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na vyhlásenie správy letiska.

„Letisko z bezpečnostných dôvodov uzavreli, pretože klimatickí aktivisti sa prilepili na odletové dráhy,“ uviedol v sobotu skoro ráno hovorca letiska. Podľa neho sa prevádzka dotkla sprvu iba plánovaných pristátí od 5.00 h, keďže vzlety sú povolené až od 6.00 h. Prilietajúce lietadlá odklonili na iné letiská.

Neskôr hovorca podľa agentúry Reuters uviedol, že jedna letisková dráha je opäť v prevádzke. Cestujúci však musia počítať s meškaním.

Letisko plánovalo tento víkend, na ktorý pripadajú svätodušné sviatky, odbaviť veľký počet dovolenkárov. Od piatka do nedele počítalo s asi 350-tisíc cestujúcimi, respektíve 2 860 letmi.

Pracovník agentúry DPA videl sedieť na leteckých dráhach najmenej dvoch ľudí. Hnutie Letzte Generation na sociálnej sieti X píše o šiestich osobách, ktoré sa rozmiestnili na rôzne miesta dráh.

Členovia hnutia podľa svojich vlastných vyjadrení plánovali preniknúť do areálu letiska, aby zablokovali aspoň jednu z dvoch pristávacích dráh, a zablokovali tak prevádzku v čase začiatku svätodušných sviatkov.

Dôvodom protestnej akcie je skutočnosť, že letecká doprava sa na globálnom otepľovaní podieľa takmer desiatimi percentami. Hnutie vyzýva politikov, aby prijali ráznejšie opatrenia v boji proti klimatickým zmenám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet