Výskumníci z veterinárskej univerzity v Košiciach skúmajú starnutie psov. Výsledky môžu v budúcnosti pomôcť nielen zvieratám, ale aj pri skúmaní ľudských ochorení. Pomôcť môže každý majiteľ psa.
Psy starnú rýchlejšie ako ľudia, no v pokročilom veku môžu mať podobné problémy. Košickí veterinári sa pustili do výskumu, ktorý by mohol pomôcť nielen zvieratám.
„Mohli by sme dospieť k poznatkom, na základe ktorých by sme potom vedeli vytvoriť určité preventívne kroky a pomôcť tak majiteľom predchádzať v rozvoji určitých kognitívnych disfunkcií u starých psov,“ vysvetlila výskumníčka a doktorandka Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach Veronika Simanová.
Vyskytovať sa totiž u nich môže dezorientácia, úzkostlivosť či strata návykov. Výskumom chcú skvalitniť ich život. Pomôcť môže každý majiteľ psa. Testy si vyskúšala aj dva a pol ročná Lotka a úspešne.
„Reagovali všelijako, Lotka najlepšie, potom bol pes Cyprus a Candy. Ona trošku zaostávala, ale tiež sa s ňou pár vecí podarilo,“ ozrejmila majiteľka psov Natália Špesová.
Pri testoch sa zameriavajú najmä na správanie psa. Aby sme neovplyvnili oficiálne výsledky vo výskumných priestoroch, ukážku nám predviedli v parku pri univerzite.
„Pes vidí, ako kladieme návnadu do jednej z misiek. Následne pes na 30 sekúnd opúšťa miestnosť. Potom, keď sa vrátime k miskám, tak už je len vypustený a pozorujeme, či si pamätá kde tá návnada sa nachádza,“ opísala Simanová.
Aké sú výsledky výskumu starnutia psov zisťoval v relácii Aktuálne :24 Ondrej Behún:
Pomoc s Alzheimerovou chorobou
Psy skúmajú aj pri riešení problémových situácií či pri odčítavaní ľudskej gestikulácie. Výsledky výskumu by mohli pomôcť aj ľuďom, napríklad s Alzheimerovou chorobou.
„V minulosti, čo sa týka Alzheimera, boli výskumy vedené najmä na laboratórnych zvieratách. Pes by mohol byť vhodnejším biomodelom, pretože na rozdiel od laboratórnych zvierat zdieľa prostredie s človekom,“ uviedla Simanová.
„Je to navzájom prepojené a veľmi treba zdôrazniť koncepciu jedného spoločného zdravia, teda zdravia ľudí, zvierat i životného prostredia. Bez toho sa v budúcnosti určite nezaobídeme,“ podotkla hovorkyňa UVLF v Košiciach Zuzana Bobríková.
Spôsob zapojenia sa do výskumu nájdete na stránkach univerzity. Za to získate informácie o zdravotnom stave vášho psa.