Na hlavný obsah

Sexuálna výchova žiakov opäť rozhádala opozíciu. PS a SaS tvrdia, že nemyslí na práva detí

Časť poslancov si myslí, že aktuálny zákon postačuje.

Sexuálna výchova žiakov opäť rozhádala opozíciu. PS a SaS tvrdia, že nemyslí na práva detí
Ilustračná snímka. Foto: STVR

Novela školského zákona, ktorá by mala upraviť podmienky sexuálnej výchovy žiakov, opäť rozhádala opozíciu. Poslanci Anna Záborská a Richard Vašečka sa pokúšajú svoj návrh pretlačiť v parlamente aj v tomto volebnom období. Časť poslancov si myslí, že aktuálna úprava zákona postačuje a konzervatívni poslanci otvárajú túto tému zbytočne.

Po roku prichádzajú konzervatívne orientovaní poslanci s návrhom, aby školy museli rodičov informovať o obsahu sexuálnej výchovy na školách. Popíšu, čo bude obsahom hodiny, kto ju bude prednášať a aké materiály pri tom učiteľ použije. Ak nebude v súlade s presvedčením rodiča, žiak by na hodinu ísť nemusel.

„Chcem si to vyskúšať v tomto volebnom období, som tu už štvrté volebné obdobie a vždy na začiatku tak skúšam po dobrom,“ vyhlásil poslanec NR SR Richard Vašečka (Slovensko, KÚ, Za ľudí).

Zákon nemyslí na práva detí

SaS aj Progresívne Slovensko tvrdia, že zákon nemyslí na práva detí. Pre sexuálne zneužívané deti môže byť dokonca nebezpečný. „Práve ich rodičia by napríklad tento súhlas, ktorý by podľa návrhu mal mať možnosť rodič neudeliť, toto právo využili,“ uviedla poslankyňa NR SR Lucia Plaváková (PS).

Sexuálnej výchove žiakov na školách sa v Správach RTVS venovala redaktorka Katarína Wildová:

„Ako učiteľ a ako rodič, ak by napríklad bola téma sexuálneho zneužívania a videl by som, že rodič striktne túto vec odmieta, bolo by mi to podozrivé v zmysle, že by som si zavolal rodiča a rozprával sa s ním,“ povedal Vašečka.

Liberáli poukazujú na výskumy, ktoré potvrdzujú, že sexuálna výchova na školách prináša pre mladých pozitíva.

„Mladí ľudia nestriedajú partnerov, prvý sexuálny styk majú vo vyššom veku, ochraňujú sa voči chorobám a podľa mňa toto sú všetko hodnoty, ktoré by práve konzervatívci mali chcieť,“ skonštatoval predseda poslaneckého klubu strany Branislav Gröhling (SaS).

Dodáva, že v opačnom prípade si deti informácie hľadajú na internete. Richard Vašečka tvrdí, že problémom je najmä vzdelávanie mimo štátneho vzdelávacieho programu.

„Na niektoré školy sú pozývaní aktivisti, ktorí mimo osnov, ktoré máme schválené prinášajú veci, o ktorých rodičia ani nevedia a s ktorými nesúhlasia,“ povedal Vašečka.

„V štátnom vzdelávacom programe máme aj sexuálnu výchovu a máme ju tam už možno 15-20 rokov a na tom sa nič nemení. Zavádzať veci, ktoré zachádzajú nad rámec tohto považujeme, tak ako to v prípade výučby katechizmu, za niečo, s čím by mali súhlasiť rodičia,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Predkladatelia o podpore strán nerokovali

Predkladatelia novely o prípadnej podpore iných strán nerokovali. Spoliehajú sa, že poslanci budú mať pri hlasovaní zelenú kartu.

„Uvidíme ako sa k tomu postavíme na klube, respektíve v rámci koalície. Postup bude zrejme jasný vzhľadom na to, že ide o opozičný návrh,“ vyhlásil poslanec Ján Mažgút (Smer-SD).

„Budeme ešte o tom diskutovať na klube, ale môžem za seba povedať, že považujem súčasnú právnu úpravu za dostatočnú,“ prezradil poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD).

„Nemám ešte jednotné stanovisko klubu ale tieto bioetické otázky alebo kultúrne sú na voľné hlasovanie. Predpokladám, že by väčšina klubu s tým nemala problém,“ vyjadril sa poslanec Roman Michelko (SNS).

„Chceme ho modifikovať, chceme urobiť tak, aby to nebolo zaťažujúce pre školy a aby to neotváralo nejako kultúrno-etické vojny. Aby to bolo v prospech detí a upokojilo situáciu,“ uzavrel poslanec a exminister školstva Ján Horecký (KDH).

O novele školského zákona, ktorá upraví podmienky sexuálnej výchovy na školách budú poslanci rozhodovať vo štvrtok (2. 5.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko