Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Poľsko vzdoruje hybridnej vojne, uviedol Tusk. Krajina takisto posilňuje východné hranice

Dôvodom je tlak zo strany bieloruského prezidenta.

Poľsko vzdoruje hybridnej vojne, uviedol Tusk. Krajina takisto posilňuje východné hranice
Poľský premiér Donald Tusk. Foto: SITA/AP Photo/Ebrahim Noroozi, File

Poľský premiér Donald Tusk v sobotu (11. 5.) uviedol, že jeho krajina vzdoruje stupňujúcej sa hybridnej vojne. Poľsko takisto pracuje na posilnení svojich východných hraníc. Informovala o tom agentúra PAP.

Poľsko podľa premiérových slov musí svoje hranice posilniť z dôvodu tlaku zo strany bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, rastúcej hrozby vyplývajúcej z ruskej agresie voči Ukrajine a neistej geopolitickej situácie.

„To, čím sa zaoberáme, je stupňujúca sa hybridná vojna,“ povedal Tusk počas návštevy vojakov v obci Karakule. Tá sa nachádza približne 40 kilometrov od hraníc s Bieloruskom. Na organizácii takýchto aktivít sa podľa jeho slov na poľských hraniciach podieľa aj Bielorusko.

Opevnenie hraníc

Poľská vláda začala práce na opevnení hraníc v reakcii na zvyšujúce sa počty pokusov o ich prekročenie. „Som si vedomý, že počet prípadov takéhoto nezákonného prekročenia sa každodenne zvyšuje,“ povedal Tusk.

Nové moderné opevnenia sa podľa jeho slov vybudujú pozdĺž celej východnej hranice Poľska. Dodal, že táto hranica je aj vonkajšou hranicou Európskej únie. Vyjadril presvedčenie, že EÚ k poľskému úsiliu prispeje.

„Preto nepochybujem o tom, že celá Európa bude musieť – a viem, že to dosiahneme – investovať do svojej bezpečnosti prostredníctvom investície do východných hraníc Poľska a jeho bezpečnosti,“ uviedol.

Lukašenkov plán

Poľsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko čelili v roku 2021 náporu tisícov migrantov, ktorí sa snažili dostať na územie EÚ cez Bielorusko.

Prílev migrantov podľa týchto krajín zámerne organizoval bieloruský líder Alexander Lukašenko, aby sa v rámci odplaty za európske sankcie pokúsil destabilizovať Európsku úniu.

Poľsko v reakcii v januári 2022 začalo na hraniciach s Bieloruskom s výstavbou stálej bariéry.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet