Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pomoc je už na ceste, vyhlásil americký minister zahraničia počas návštevy Ukrajiny

Urobil tak na stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Pomoc je už na ceste, vyhlásil americký minister zahraničia počas návštevy Ukrajiny
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken (tretí zľava), ktorý pricestoval na neohlásenú návštevu Ukrajiny, kráča po nástupišti na železničnej stanici v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Vojenská pomoc z nedávno schváleného amerického balíka pomoci už začala prichádzať na Ukrajinu a ďalšie zásoby sú na ceste. V utorok (14. 5.) to na začiatku stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským povedal v Kyjeve americký minister zahraničia Antony Blinken, napísala agentúra Reuters.

Zelenskyj šéfovi americkej diplomacie podľa ruskojazyčného webu stanice BBC poďakoval za pomoc, ktorú označil za kriticky dôležitú. Ďalej uviedol, že jeho vlasti napadnutej Ruskom teraz najviac chýbajú prostriedky protivzdušnej obrany.

Potrebuje ju hlavne Charkovská oblasť na východe krajiny, ktorá susedí s Ruskom. Na jej ochranu pred ruskými vzdušnými údermi Ukrajina podľa ukrajinského prezidenta potrebuje najmenej dve ďalšie batérie protivzdušnej obrany.

Šéf americkej diplomacie dorazil v utorok do Kyjeva na neohlásenú návštevu. Cieľom cesty je podľa agentúry AP uistiť Ukrajinu v čase zosilnených útokov ruských inváznych vojsk o americkej podpore.

Dlho odkladaná pomoc

Americký Kongres pred časom schválil dlho odkladaný balík pomoci v hodnote 61 miliárd dolárov, ktorý má okrem iného doplniť ťažko vyčerpané ukrajinské zásoby delostrelectva a protivzdušnej obrany.

V pondelok (13. 5.) Biely dom uviedol, že Ukrajina už prvú časť vojenskej pomoci z nového amerického balíka dostala.

Vysokopostavený americký činiteľ, ktorý Blinkena sprevádza, podľa agentúry AP vo vlaku do ukrajinskej metropoly povedal, že USA Ukrajincom poskytli dodávky pre delostrelectvo, rakety do protivzdušnej obrany i balistické strely dlhého doletu, pričom niektoré zbrane sú už v prednej línii.

Rusko po viac ako dvoch rokoch od začiatku invázie zosilňuje svoju ofenzívu najmä na východe krajiny, v posledných dňoch Ukrajinci s ťažkosťami odvracajú pozemné ruské útoky v Charkovskej oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet