Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Súd vyhovel žiadosti Josefa Fritzla: Podľa jeho advokátky ide o krok smerom k tomu, aby ho podmienečne prepustili

Fritzl 24 rokov väznil a znásilňoval svoju dcéru.

Súd vyhovel žiadosti Josefa Fritzla: Podľa jeho advokátky ide o krok smerom k tomu, aby ho podmienečne prepustili
Na archívnej snímke obžalovaný Josef Fritzl (uprostred). Foto: Profimedia

Na doživotie odsúdeného Rakúšana Josefa Fritzla, ktorý 24 rokov väznil a znásilňoval svoju dcéru, zo zariadenia pre psychicky chorých presunú do bežného väzenia. Rakúsky súd totiž vyhovel žiadosti tohto osemdesiatdeväťročného muža, uviedla agentúra Reuters.

Presun do bežného väzenia už v januári povolil súd v Kremži. Odvolací súd vo Viedni však v marci rozhodnutie zrušil, pretože podľa neho nebolo dostatočne odôvodnené. Kremžský súd sa preto musel žiadosťou Fritzovej právnej zástupkyne zaoberať znovu. Neverejné vypočutie sa uskutočnilo koncom apríla, o rozhodnutí súd informoval v utorok (14. 5.).

Agentúra APA poznamenala, že Fritzl ešte musí počkať, kým rozhodnutie trojčlenného senátu nadobudne účinnosť. Kým sa tak stane, zostane v zariadení pre psychicky chorých. Ako dlho to bude trvať, APA nenapísala.

Advokátka Astrid Wagnerová, podľa ktorej už Fritzl nie je nebezpečný, dala predtým najavo, že zmena väzenského režimu je súčasťou stratégie, ktorej cieľom je dosiahnuť podmienečné prepustenie a presun Fritzla do domova pre seniorov. O to by Wagnerová rada požiadala do roka po presune do bežného väzenia.

Fritzla, ktorý od roku 1984 do roku 2008 väznil a sexuálne zneužíval svoju dcéru, v roku 2009 odsúdený na doživotný trest v špeciálnom oddelení väznice pre duševne narušených páchateľov s možnosťou preskúmania jeho stavu po 15 rokoch. Trest si doteraz odpykával v zariadení v Steine pri Kremži, kde musel podstúpiť terapiu.

Fritzl svoju dcéru Elisabeth uväznil vo zvukotesnej pivnici domu v dolnorakúskom Amstettene, keď mala 18 rokov. V nasledujúcich rokoch s ňou splodil sedem detí, z ktorých jedno skoro zomrelo. Prípad vyšiel najavo v roku 2008, keď jedno z väznených detí upadlo do bezvedomia a Fritzl súhlasil s jeho hospitalizáciou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet