Na hlavný obsah

Prístup USA vážne obmedzuje schopnosť Ukrajiny brániť sa proti ruským útokom. Upozorňuje na to Inštitút pre štúdium vojny

Ukrajina chce zasiahnuť základne v Rusku západnými zbraňami.

Prístup USA vážne obmedzuje schopnosť Ukrajiny brániť sa proti ruským útokom. Upozorňuje na to Inštitút pre štúdium vojny
Ukrajinský vojak stojí pred budovou, ktorú zničil ruský raketový útok v meste Cherson na juhu Ukrajiny vo štvrtok 15. júna 2023. Foto: TASR/AP

Obmedzenie používania amerických zbraní, ktoré zakazuje ich použitie pri útokoch na ciele na ruskej pôde, znamená pre Ukrajinu nevýhodu, uvádza americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom agentúra DPA.

Najnovšia správa amerického think-tanku uvádza, že Rusko obmedzenia využíva tak, že útočí z chránených území neďaleko ukrajinských štátnych hraníc.

Doterajší prístup Spojených štátov vážne obmedzuje schopnosť Ukrajiny brániť sa proti ruským útokom v severnej časti Charkovskej oblasti, uvádza správa ISW.

Ukrajina chce zasiahnuť základne na Ruskom území západnými zbraňami, aby ich zničila efektívnejšie než vlastnými, no menej výkonnými zbraňami a dronmi.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žiadal o povolenie používať americké zbrane na ruskej pôde, Washington ho však v súčasnosti odmieta, aby sa vyhol eskalácii konfliktu. Pred eskaláciou konfliktu v prípade použitia zbraní NATO varuje aj Rusko.

Pentagón tvrdí, že Spojené štáty poskytujú Ukrajine zbrane na oslobodzovanie územia obsadeného Ruskom, nie na to, aby útočila na Rusko samotné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet