Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

R. Fico unikol smrti len o vlások, vyhlásil P. Pellegrini. Jeho stav je stále veľmi vážny

Robert Fico má stále život ohrozujúce zranenia.

R. Fico unikol smrti len o vlások, vyhlásil P. Pellegrini. Jeho stav je stále veľmi vážny
Policajti strážia areál nemocnice v Banskej Bystrici, kde po atentáte leží premiér Robert Fico (Smer-SD). Foto: TASR/Ján Krošlák

V priebehu noci sa lekárom podarilo stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) stabilizovať, ale je stále veľmi vážny, vyhlásila to vo štvrtok (16. 5.) riaditeľka banskobystrickej nemocnice Miriam Lapuníková. Priblížila, že predseda vlády mal mnohopočetné strelné poranenia. Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD) ho zasiahli štyri strely a jeho stav je naďalej vážny.

„Lekári podávajú pri stabilizácii jeho stavu extrémne výkony,“ povedal Kaliňák po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR. Minister obrany nemohol skonštatovať, že je prognóza pozitívna a premiér podľa neho nie je mimo ohrozenia života.

Podľa zvoleného prezidenta Petra Pellegriniho Fico unikol smrti len o vlások. Keby boli strelné rany o pár centimetrov inde, dnes by sme mohli podľa neho hovorili o „úplne iných veciach“. Doktori mu umožnili s premiérom hovoriť len veľmi krátko, vzhľadom na jeho zdravotný stav. Potvrdil, že Robert Fico má stále život ohrozujúce zranenia.

Polícia útočníka vo štvrtkových ranných hodinách obvinila z úkladnej vraždy s politickým motívom v štádiu pokusu. Hrozí mu 25 rokov až doživotie.

Polícia preveruje aj 32 prípadov schvaľovania útoku na Fica na sociálnych sieťach, informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Bude sa im venovať Národná kriminálna agentúra. Matúš Šutaj Eštok vyzval spoločnosť, politikov a novinárov na zastavenie hrotenia situácie.

Ministerstvo vnútra a polícia verejnosti odkazujú, aby si rozmysleli, či je správne „za klávesnicou sa niekomu vyhrážať smrťou, prípadne schvaľovať atentát na premiéra SR“.

„V tejto chvíli prebiehajú ďalšie úkony, ktoré majú smerovať k zlepšeniu jeho stavu,“ povedal minister Kaliňák. Po atentáte na premiéra Roberta Fica mimoriadne zasadla Bezpečnostná rada SR, rokovať bude aj vláda.

Strelec vystrelil päťkrát

Fico sa podrobil operácii po tom, ako sa po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej v stredu (15. 5.) stal obeťou atentátu. Podľa očitých svedkov niekto premiéra privolal k davu ľudí, v ktorom bol zrejme aj strelec. Páchateľ, ktorým je 71-ročný muž z Levíc, na neho vystrelil päťkrát. Polícia ho hneď zadržala.

Premiéra odviezli do nemocnice v Handlovej, odkiaľ ho helikoptérou transportovali do nemocnice v Banskej Bystrici.

Páchateľovi hrozí doživotie

Útočník zbraň vlastnil legálne. Polícia ho krátko po útoku zadržala. Na sociálnych sieťach sa objavilo video, na ktorom strelec naznačil svoj motív. „Nesúhlasím s politikou vlády. Prečo je RTVS napádaná? Prečo Mazáka vyhodili z funkcie?“ povedal na zázname. Z toho ešte vyplýva, že sa útočiť rozhodol pred mesiacom.

Kultúrny dom, kde zasadala vláda, evakuovali a okolie opáskovali. O bezpečnosť ostatných členov vlády sa postarala ochranka. Streľba na predsedu vlády Roberta Fica bude vyšetrovaná ako pokus o úkladnú vraždu druhého stupňa. Páchateľovi hrozí trest odňatia slobody 25 rokov až doživotie.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) začal v súvislosti s atentátom na Roberta Fica trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom, ex offo. Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ÚIS Andrea Dobiášová.

„Prvotné úkony prebiehali už včera 15. mája,“ priblížila hovorkyňa k trestnému stíhaniu.

Vyjadrili sa Čaputová aj Pellegrini

Prezidentka SR Zuzana Čaputová a novozvolený prezident Peter Pellegrini spoločným vyhlásením chceli vyslať signál porozumenia v napätej situácii súvisiacej so stredajším (16. 5.) útokom na premiéra Roberta Fica. Obaja sa zhodli na odsúdení akéhokoľvek prejavu nenávisti. Politických lídrov sa chystajú pozvať do Prezidentského paláca s cieľom upokojiť situáciu.

Pellegrini vyzval politické strany na prerušenie politickej kampane pred blížiacimi sa eurovoľbami. „Kampaň so sebou prináša aj konfrontáciu. Ďalšia konfrontácia je to posledné, čo v súčasnej situácii potrebujeme,“ skonštatoval.

Pozrite si zábery z Handlovej, na ktorých R. Fica dvíha po streľbe zo zeme jeho ochranka:

Sledujte informácie o streľbe na R. Fica minútu po minúte:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko