V živote zistíte, čo je dôležité až vtedy, keď to nemáte, povedal generálny riaditeľ Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) pri príležitosti dňa verejnoprávnosti. Reagoval tak na stále pretrvávajúcu snahu vládnej koalície zrušiť RTVS a nahradiť ju Slovenskou televíziou a rozhlasom (STVR).
„Verejnoprávnosť má zmysel. Dúfam, že to ľudia chápu už teraz a nezistia to až po tom, ako ju ohrozia alebo obmedzia,“ povedal Machaj. Nesúhlasí s kritikou RTVS. „Bol by som rád, keby sa nezávislosť verejnoprávneho média zachovala,“ dodal.
Ľudia by podľa neho mali pochopiť, že bez verejnoprávneho priestoru bude ich kultúrny a spoločenský život ohrozený. „Nikto im neposkytne taký priestor na vyžitie sa v programových aktivitách, ako to robí RTVS,“ priblížil.
„Verím, že verejnoprávny priestor bude obhájený, či už v rámci RTVS alebo novej značky. Pozerajme sa do budúcnosti,“ dodal Machaj.
Formovanie médií po roku 1990
V parlamente aj na uliciach prebieha zápas o podobu verejnoprávnych médií. Rozhoduje sa o tom, či sa vrátia pred rok 1990, keď boli nástrojom vládnucej ideológie, alebo budú ďalej rozvíjať verejnoprávne nastavenie, ktoré dostali po zmene režimu.
Transformácia sa začala už v januári 1990 a v tomto, nikdy nekončiacom procese, si odvtedy verejnoprávne médiá vytrvalo hľadajú svoju cestu služby verejnosti. Ako vtedy chápali prví pionieri verejnoprávnosť? Kde sa stali chyby?
V otvorenom rozhovore sa pýtame Vladimíra Štefka, ktorý zmenil Československý rozhlas na Slovensku na Slovenský rozhlas a priviedol ho do Európskej únie vysielateľov.
Vypočujte si celý záznam diskusnej relácie Otvorene s Annou Vargovou vo forme podcastu: