Na hlavný obsah

Kuffov nezákonný prelet ponad chránené územie: Podľa Tarabu má následky znášať niekto iný

Opozícia vyzýva Filipa Kuffu na odstúpenie.

Kuffov nezákonný prelet ponad chránené územie: Podľa Tarabu má následky znášať niekto iný
Minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto: TASR/Martin Baumann

Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa (SNS) podľa experta mimoparlamentných Demokratov na životné prostredie Michala Kiču nemá na funkciu odborný ani morálny kredit.

„Je to vyslovene dehonestujúce ponižovanie ochrany prírody na Slovensku, ak štátny tajomník envirorezortu totálne hulvátsky ignoruje zákony, v ktorých by mal ísť príkladom,“ poznamenal Kiča. Pre prelet vrtuľníkom podal podnet.

Reagoval na zistenia Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) v prípade medializovaného letu vrtuľníka nad územím Národného parku (NP) Malá Fatra. V kauze zistila porušenie zákona o ochrane prírody a krajiny.

Sám Kuffa sa obhajoval, že išlo o pracovný let v súvislosti so zonáciou. Má za to, že k porušeniu zákona nedošlo.

Opozícia vyzýva Kuffu na odstúpenie

Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS), strana SaS a mimoparlamentí Demokrati vyzývajú Kuffu, aby odstúpil z funkcie. „Dnes porušenie zákona potvrdila nezávislá autorita. Filip Kuffa dávno nemá na poste štátneho tajomníka čo robiť a vyzývame ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby to napravil,“ uviedla poslankyňa Tamara Stohlová (PS).

Poslanec Alojz Hlina (SaS) skonštatoval, že v krajine Európskej únie nie je možné, aby štátny tajomník envirorezortu prelietaval vrtuľníkom ponad národný park v nedovolenej výške ako realitný agent.

„Ak už vláda prevzala za túto nomináciu zodpovednosť a do funkcie ho vymenovala, tak po uplynutí krátkeho času vieme úplne jasne skonštatovať, a vláda si to musí uvedomiť, že v tejto pozícii absolútne zlyhal,“ dodal.

Zistenia SIŽP

Pilot nedodržal podľa SIŽP zákonom požadovanú výšku na území v piatom stupni ochrany. A to bez potrebného súhlasu orgánu ochrany prírody.

„Keďže predmetný skutok vykazuje znaky priestupku na úseku ochrany prírody a krajiny, Inšpektorát životného prostredia Žilina vec prejedná v samostatnom priestupkovom konaní,“ priblížila inšpekcia.

Vzhľadom na podozrenie, že preletom mohlo dôjsť aj k porušeniu predpisov na úseku civilného letectva, podal Inšpektorát životného prostredia v Žiline opakovane podnet Dopravnému úradu na vykonanie štátneho odborného dozoru v civilnom letectve. „Ten sa však vecou odmietol zaoberať,“ skonštatovala SIŽP.

Následky má znášať pilot vrtuľníka

Aj napriek tomu, že opoziční a mimoparlamentní politici v kauze vinia najmä Filipa Kuffu, podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nom. SNS) to bol pilot, ktorý porušil zákon a musí znášať následky z porušenia legislatívy.

„Postup SIŽP je dôkazom toho, že príslušné orgány patriace pod Ministerstvo životného prostredia SR si robia svoju prácu poctivo a nezávisle. Zároveň však očakávam ospravedlnenie od všetkých tých, ktorí šírili bludy o možnom ovplyvňovaní kontrolných orgánov,“ podotkol Taraba.

Zistenia inšpekcie sú podľa ministra potvrdením toho, že rezort životného prostredia pod jeho vedením dôsledne vyšetrí každé možné porušenie zákona.

Nezákonnému preletu sa venovala aj redaktorka Karolína Janičíková v Správach:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko