„Nie sme kontaktná ZOO, treba konať!“ Takto reaguje primátor Vysokých Tatier na množstvo jelenej zveri v uliciach mesta. Vyzval Správu TANAP-u na riešenie situácie. Zoológovia už majú v rukách povolenie na odchyt a sťahovanie zvierat.
Je pravé poludnie a pri základnej škole v Tatranskej Lomnici sa pasie jelenica. Zrejme aj ona bude patriť medzi tie, ktoré odchytia a presťahujú.
Cyklisti, seniori či mamičky s kočíkmi míňajú jelenicu pasúcu sa pri chodníku. A turisti s telefónmi v ruke. Podľa domácich je to bežná denná rutina v uliciach mesta.
Problémovým jeleniciam vo Vysokých Tatrách sa v Správach venovala redaktorka Ivana Ratkovská:
„Boli aj dopravné nehody s touto zverou, ale boli aj napadnutia ľudí. Takže kvôli bezpečnosti sme rokovali s TANAP-om,“ hovorí primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák.
„Na území mesta Vysoké Tatry evidujeme zhruba 10 až 15 jedincov, ktoré by potrebovali prevychovať, budeme sa ich snažiť odchytiť,“ priznáva zoológ Správy TANAP-u Jozef Hybler.
Hľadajú potravu a bezpečie
Správa TANAP-u už získala povolenie na odchyt problémových kusov. „Pristúpili sme k rokovaniam s potenciálnymi záujemcami. Tieto zvieratá umiestnime do zverníc alebo farmových chovov,“ uviedol Hybler.
Niektoré zrejme skončia aj na prevýchove v obore v Tatranskej Javorine, ktorej hovoria aj „jelenia polepšovňa“.
„Snažíme sa im dať druhú šancu na život, ktorú stratili tým, že ich prikrmovali nezodpovední ľudia,“ vysvetľuje Hybler.
„Vysoké Tatry nie sú kontaktná ZOO a my sme povinní zabezpečiť bezpečnosť všetkých,“ zdôraznil Štefaňák.
Po odchyte je načas pokoj, kým sa na sídlisku udomácnia zase ďalšie divé zvieratá. Hľadajú potravu a bezpečie pred predátormi a končia s uspávacou šípkou v boku. Za posledné roky v Tatrách odchytili do 30 kusov jelenej zveri.