Na hlavný obsah

Z ostrovov v Tichom oceáne sa môžu stať základne zločineckých gangov, varuje OSN

Oblasti sú obzvlášť ohrozené z dôvodu svojej izolácie.

Z ostrovov v Tichom oceáne sa môžu stať základne zločineckých gangov, varuje OSN
Ilustračná snímka ostrova. Foto: Unsplash

Ostrovným krajinám v Tichom oceáne hrozí, že sa stanú základňami pre medzinárodné zločinecké gangy. Varuje v piatkovej (11. 10.) správe Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC).

V súčasnosti je tento región podľa UNODC sídlom drogových kartelov z Ameriky. Rovnako tak aj nezákonných motorkárskych gangov z Austrálie a Nového Zélandu, ale aj ázijských zločineckých skupín.

V dôsledku obchodovania s drogami a ľuďmi, nelegálneho rybolovu a krádeží voľne žijúcich živočíchov a rastlín, prania špinavých peňazí a počítačovej kriminality riziko premeny tichomorských ostrovov na základne zločineckých gangov rastie rýchlejšie ako kedykoľvek v histórii, tvrdí UNODC.

„Rozvíjajúci sa zločinecký ekosystém v oblasti Tichého oceánu priťahuje silné nadnárodné zločinecké siete z rôznych kútov sveta,“ píše sa v správe.

Podľa úradu OSN narastajú obavy, že časti regiónu by sa mohli stať kľúčovými uzlami a opornými bodmi. Na nich sa zameriavajú skupiny zapojené do rôznych nezákonných činností.

Tieto štáty a zámorské územia, rozložené na tisícoch kilometrov v oceáne, sú obzvlášť ohrozené z dôvodu svojej izolácie a hospodárskej zraniteľnosti, uviedol UNDOC. Prispieva k tomu aj skutočnosť, že sú poznačené vysokou mierou korupcie a obmedzenými kapacitami inštitútov štátu.

Geopolitický rozmer problému

Mnoho krajín v Tichom oceáne sa v minulosti v otázke zaisťovania bezpečnosti spoliehalo na iné štáty, ako je napr. Austrália. Táto otázka podľa Reuters nadobudla geopolitický rozmer, keď Čína v roku 2022 vyslala na Šalamúnove ostrovy svojich policajtov – medzičasom ich má aj v ostrovnom štáte Kiribati.

Austrália tvrdí, že Čína by nemala zohrávať žiadnu úlohu pri dohľade v regióne, a vyčlenila 400 miliónov austrálskych dolárov (246 miliónov eur) na pomoc pri výcviku a nasadení polície v regióne.

Vplyvu Pekingu v oblasti sa obávajú aj Spojené štáty, ktoré už v auguste avizovali, že chcú s tamojšími krajinami spolupracovať pri kontrole obchodovania s drogami zo strany zločineckých skupín v Číne a juhovýchodnej Ázii.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet