Kolumbijský parlament v stredu (13. 11.) schválil zákon, ktorý zakáže sobáše osôb mladších ako 18 rokov. Doteraz mohli v Kolumbii uzavrieť manželský zväzok už deti od 14 rokov so súhlasom rodičov. Väčšinou sa to týkalo maloletých dievčat. Informoval o tom denník El País. K platnosti nového zákona už zostáva len podpis prezidenta.
„Nechceme sa ďalej pozerať na systematické násilie a sexuálne využívanie detí. Sme šťastní, že Kolumbia opustila tento hanebný zoznam krajín, ktoré umožňujú detské sobáše,“ povedala Jennifer Pedrazaová, spoluautorka nového zákona.
Dievčatá, ktoré uzavrú sobáš ako maloleté, sú tiež zvyčajne ako nedospelé tehotné a môžu zomrieť pri pôrode. Často musia tiež predčasne ukončiť školskú dochádzku a bývajú obeťami domáceho násilia. Napísal to denník The Guardian.
Uspeli až na ôsmykrát
Horná komora kolumbijského parlamentu schválila vyškrtnutie paragrafu z Občianskeho zákonníka platného od roku 1887. Ten povoľoval sobáše už pre 14-ročných. Za zákaz uzatvárania manželstva s maloletou osobou bojovali mimovládne organizácie v Kolumbii dve desaťročia. Zamietli pritom osem návrhov príslušného zákona.
Jeho kritici argumentovali aj tým, že tieto zväzky často uzatvárajú chudobné dievčatá so starším bohatším mužom. Proti návrhu zákona boli tiež zástupcovia domorodých kmeňov, ktorých je v Kolumbii viac ako 100; na celkovom počte obyvateľov krajiny sa ich členovia podieľajú asi štyrmi percentami.
Podľa Detského fondu OSN (UNICEF) je v Kolumbii, ktorá má asi 53 miliónov obyvateľov, teraz 4,5 milióna žien a dievčat, ktoré uzavreli sobáš pred 18. narodeninami. Milión z nich malo iba 14 rokov.
Kolumbia sa podľa denníka The Guardian stane 12. krajinou z Latinskej Ameriky a Karibiku so zákazom sobášov detí mladších ako 18 rokov. Podľa agentúry AFP je minimálny vek na uzavretie manželstva vo väčšine štátov regiónu stanovený medzi 16 a 18 rokmi. Od 14 rokov povoľuje detské sobáše stále Argentína, kde na to je potrebný súhlas súdu.