V obci Pruské v Ilavskom okrese by mali vybudovať zariadenie na zhodnocovanie odpadov pyrolýznym spôsobom. Okolité obce s tým však nesúhlasia a spísali proti tomu petíciu.
Obávajú sa znehodnotenia života aj prírody. Gumárenská spoločnosť tvrdí, že ich technológia je zelená. Odpady určené na tepelný rozklad sa majú zhodnocovať už pri jestvujúcej gumárenskej spoločnosti na začiatku obce Pruské.
„Toto zariadenie bude prvé tohto charakteru v rámci Slovenska. My v Pruskom nechceme byť pokusní králici,“ uviedol poslanec Obecného zastupiteľstva v Pruskom Peter Pecuš (KDH).
Gumovo-plastové odpady majú páliť v dávkach 200 kilogramov za hodinu. Mnohým obyvateľom sa to nepáči. „Vznikne tu ohrozenie spodných vôd, zaťaženie dopravou, explózie, požiare,“ pokračuje Pecuš.
„Znečistenia ovzdušia, spodných vôd, ak by došlo k úniku, potom ide aj o zápach,“ vymenúva člen občianskej iniciatívy Pyrolýzu v Pruskom nechceme Vladimír Barcík.
„Technológia, ktorú tu plánujeme do budúcna je zelená technológia, bezemisná technológia. Dochádza tam k termickému rozkladu, pri vyššej teplote nad 800 stupňov. Nie je tam prístup kyslíka, nedochádza tam k spaľovaniu,“ vysvetlil konateľ gumárenskej spoločnosti Robert Málek.
Petícii proti spaľovni odpadov sa v Správach z regiónov venovala redaktorka Dominika Kusá:
Petícia so stovkami podpisov
Samospráva poukazuje na blízkosť rodinných domov a obáva sa tiež znehodnotenia migračného koridoru pre zvieratá.
„Radíme sa aj s odborníkmi, ktorí nám hovoria, že tento proces je nebezpečný, dostatočne nepreskúmaný. Je tu veľké riziko, ktoré môže ohroziť občanov,“ tvrdí Pecuš.
Málek hovorí, že zariadenie na zhodnocovanie odpadov bude v priemyselnej zóne a rodinné domy sú relatívne ďaleko. Proti zámeru vznikla petícia s viac ako 900 podpismi. Zamietavé stanoviská dali vedenia šiestich okolitých obcí.
„Jednohlasne sa vyjadril poslanecký zbor, že nesúhlasí s týmto zariadením,“ skonštatoval starosta obce Pruské Viliam Cíbik.
Investor pozýva ľudí z dotknutých obcí do českého závodu, aby sa oboznámili s technológiou. „Ľudia sa vyjadrujú k niečomu, čo nikdy nevideli, vyjadrujú sa k tomu negatívne, nemajú všetky informácie. Je to technológia budúcnosti, chodia sa tam pozerať japonské firmy, kórejské, čínske, inšpirujú sa,“ zdôraznil Málek.
Zámer podlieha posudzovaniu vplyvov na životné prostredie. Rezort životného prostredia to, v akom je štádiu, nateraz nekomentoval.