Parlament koaličnými hlasmi schválil v skrátenom konaní novelu zákona o civilnej ochrane. Tá od 1. januára umožní vyhlásiť mimoriadny stav v prípade núdze o lekársku starostlivosť v 12 okresoch.
Lekári by museli nastúpiť do práce pod hrozbou väzenia, ak neprídu. Do konca roka je ešte čas na stiahnutie výpovedí. Mnohé body z rokovania poslednej tohtoročnej schôdze sa odsunuli na február pre nezhody v koalícii. Tentoraz rebelovali aj niektorí poslanci za Hlas-SD.
Poslanec Roman Michelko (SNS) povedal, že v Hlase je „hniezdo rebelov,“ kde zaradil Jána Ferenčáka, Samuel Migaľa, Radomíra Šalitroša a Romana Malatinca.
Vypočujte si celý rozhovor s poslancom Hlasu Jánom Ferenčákom, ktorý v relácii Otvorene s Annou Vargovou hovoril o situácii v strane i vo vláde:
„My sa máme riadiť tým, že máme hlasovať podľa svojho vedomia a svedomia. A keď prejavím určitú nespokojnosť, napríklad so zákonom, ktorý je predložený, a viem sa pričiniť k tomu, aby bol lepší, tak nazývať to rebéliou je nemiestne,“ reaguje poslanec Ján Ferenčák (Hlas-SD).
Poslancovi Romanovi Michelkovi odkázal, aby „sa pozrel do vlastného klubu, aby si rebélie v strane SNS dali do poriadku sami“. Ferenčák tiež vylúčil, že by komunikoval s poslancom Rudolfom Huliakom.
Vládnu koalíciu naďalej považuje za stabilnú a dôkazom je preňho hlasovanie o štátnom rozpočte, za ktorý zahlasovalo 79 poslancov.
„Potom sú zákony, ktoré netvoria súčasť základného dokumentu, a to napríklad samotné pozmeňujúce návrhy niektorých poslancov, ktoré ani neboli prediskutované a práve tam vzniká trecia plocha,“ uvádza Ferenčák.
Dodáva, že ak nie sú korektné alebo nie sú súčasťou toho, k čomu sa zaviazali, tak prídu s návrhom na zmenu, alebo s nimi nebudú súhlasiť.
Nesúhlasí s trestami
Ján Ferenčák podotýka, že pozmeňujúce návrhy sú predkladané rýchlou cestou a čas na hľadanie správneho riešenia tak považuje za nedostatočný. „Vtedy je lepšie ho odsunúť o niekoľko mesiacov a potom sa k nemu vrátiť a počas toho obdobia využiť čas na to, aby sa našiel kompromis alebo kompromisný návrh,“ vysvetľuje.
Poslanci Hlasu nakoniec umožnili, aby v skrátenom konaní prešiel návrh ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD) ohľadom mimoriadnej situácie.
Radomír Šalitroš ešte pred tým avizoval pozmeňujúci návrh, ktorý propagoval aj Samuel Migaľ. Trestné stíhanie chceli zameniť za priestupok a navrhovali odmenu pre tých lekárov, ktorí sú vo výpovednej lehote, no napriek tomu do práce prídu. Nakoniec ho však Šalitroš stiahol.
Poslanec Ján Ferenčák potvrdil, že aj keď za zákon zahlasoval, nesúhlasí najmä s jeho trestnoprávnou rovinou. „Ten môj hlas bolo štátnické politické gesto, pretože by to v tom prípade neprešlo,“ dodáva s tým, že ak by zákon nepodporil, mohlo hroziť rozpadnutie koalície.
Kamila Šaška vyzýva, aby urobil všetko preto, aby zákon nemusel byť použitý.