Americká armáda i sily ďalších krajín NATO v piatok 2. júla po 20 rokoch opustili afganskú leteckú základňu Bagrám a odovzdali ju miestnym jednotkám. Základňa bola oporným bodom USA a amerických spojencov pri ich ofenzíve proti islamistickému hnutiu Taliban a teroristickej sieti al-Káida po útokoch na Spojené štáty z 11. 9. 2001.
Stiahnutie vojsk z leteckej základne potvrdili americkí činitelia zahraničným tlačovým agentúram, podľa ktorých ide o znamenie, že z Afganistanu už teraz zrejme odchádzajú poslední americkí vojaci, a to niekoľko mesiacov pred pôvodným termínom naplánovaným na prvú polovicu septembra.
Podľa zdrojov agentúry AP odovzdali Američania afganskej armáde kontrolu nad celou leteckou základňou, najvyšší americký vojenský veliteľ v krajine generál Austin Miller si však podľa nich „stále ponecháva všetky možnosti a právomoci pre ochranu vojsk“.
Desaťtisíce vojakov
V Afganistane v posledných mesiacoch zostávalo asi 2 500 až 3 500 vojakov USA. Ich stiahnutie definitívne potvrdil prezident Joe Biden tento rok v apríli, keď vyhlásil, že najdlhšiu vojnu v histórii USA ukončí do tohtoročného 11. septembra, keďže americká armáda podľa neho v oblasti splnila všetky ciele, s ktorými do Afganistanu pred takmer 20 rokmi prišla.
Vo vrcholnej fáze americkej prítomnosti v Afganistane pritom slúžilo na rozsiahlej leteckej základni asi 100 000 amerických vojakov.
Odchod z Afganistanu Američania koordinujú s vojskami ďalších krajín NATO a ich spojencami, celkovo išlo o asi 7 000 vojakov.
Chránia ambasádu
Podľa agentúry AP bolo už krátko po aprílovom oznámení o stiahnutí vojsk viditeľné, že poslední americkí vojaci odídu už okolo 4. 7., kedy sa v USA oslavuje Deň nezávislosti.
Spojené štáty zatiaľ odmietajú oficiálne povedať, kedy z Afganistanu odíde ich posledný vojak, čo odôvodňujú obavami o bezpečnostnú situáciu. Stále ide ale aj o zabezpečenie ochrany medzinárodného letiska Hamída Karzáího v Kábule, ktoré teraz strážia jednotky USA a Turecka v rámci misie Resolute Support, ktorá sa však chýli ku koncu.
Ochrana v súčasnej podobe bude zrejme pokračovať dovtedy, kým afganská vláda nevyrokuje nové podmienky s Tureckom a prípadne aj s USA. Spojené štáty budú mať tiež v krajine naďalej asi 6 500 vojakov, ktorí chránia rozsiahly komplex americkej ambasády v Kábule.