Vždy pôsobil ako pokojný anglický džentlmen či bankár, miloval jazz, swing a staré automobily. Veľa toho nikdy nenahovoril, vyhýbali sa mu tiež veľké škandály. Britský bubeník Charlie Watts, člen rockovej skupiny Rolling Stones, prišiel do rodiacej sa kapely už začiatkom roku 1963 a bol najstarším členom slávnej skupiny. Zomrel 24. augusta 2021 vo veku 80 rokov v Londýne.
Obaja frontmani Rolling Stones, Mick Jagger aj Keith Richards, svorne deklarovali, že Watts bol tou najdôležitejšou súčasťou kapely. To on bol podľa odborníkov svojím úsporným bubnovaním hybnou silou Rolling Stones a v časoch sporov medzi hlavnými protagonistami bol tiež úspešným a rešpektovaným zmierovateľom.
Bez románikov
Watts sa nikdy nezapájal do románikov s početnými fanúšičkami. Bol skoro polstoročie ženatý s Shirley Ann Shepherdovou, s ktorou má dcéru Seraphinu.
Traduje sa tiež, že keď majiteľ Playboya Hugh Hefner pozval kapelu do svojej rezidencie, zmizol tam Watts radšej v herni.
Aj on si však prešiel v polovici 80. rokov obdobím, keď sa mu alkohol a drogy vymkli kontrole. „Medzi rokmi 1983 a 1986 som bol niekto úplne iný, pre moje správanie ma takmer opustila manželka,“ povedal o svojej kríze stredného veku.
Nahrávky Rolling Stones nepočúval
Watts rád vyhlasoval, že platne Rolling Stones nepočúva a s úsmevom hovoril, že rokenrol mu pripadá trochu „monotónny a primitívny.“ O hraní s kapelou vravel, že to je „celkom spoľahlivý spôsob, ako si zarobiť peniaze.“
„Milujem tú skupinu, sú to moji priatelia, ktorých mám rád, ale hranie s Rolling Stones pre mňa nie je stred vesmíru,“ opísal raz svoj vzťah k skupine.
Bubeníkom chcel byť od malička
Charles Robert Watts sa narodil 2. júna 1941 v Londýne, v ktorom so svojou sestrou Lindou aj vyrastal. Po štúdiu na strednej škole, kde sa prejavoval ako talentovaný futbalista, navštevoval jednu z londýnskych umeleckých škôl a po štúdiu začal pracovať ako grafik v reklame.
Bubeníkom chcel byť už od malička, ako chlapec sníval o tom, že hrá s Charliem Parkerom. Po práci tak začal bubnovať v niekoľkých bezvýznamných kapelách, až prišla ponuka od otca britského blues Alexisa Kornera, aby zasadol za bicie v jeho kultovej kapele Blues Incorporated.
Z jej časti sa v roku 1962 sformovali Rolling Stones, ktorí sa Wattsa pomerne dlho snažili zlanáriť. Podarilo sa im to na začiatku roku 1963.
Jagger, Richards a Watts
Odvtedy bol Watts neoddeliteľnou súčasťou skupiny a spoločne s Jaggerom a Richardsom boli jediní zo zakladajúcich členov skupiny, ktorí v nej doteraz hrali.
Brian Jones sa v roku 1969 utopil za doposiaľ nevyjasnených okolností v bazéne svojho domu, basgitarista Bill Wyman kapelu opustil v roku 1992.
Watts sa okrem hrania na bicie podieľal aj na navrhovaní pódiovej prezentácie, grafiky a dizajnu kapely a na koncertoch býval ocenený najväčším aplausom.
Rovnako ako o veľkom množstve ostatných hudobníkov, kolovali aj o ňom historky z jeho divokej minulosti. V porovnaní s jeho kolegami ale boli slabým odvarom. Notoricky známa je historka o tom, ako inzultoval Micka Jaggera, keď sa o ňom vyjadril ako o „svojom bubeníkovi „. „Ty si zas môj spevák,“ kontroval vraj inak pokojný Watts a Jaggera udrel.
Originál a jeden z najlepších bubeníkov na svete
Pre Wattsa bola typická akási anglická výstrednosť. „Ako inak by ste označili človeka, ktorý si kúpi Alfu Romeo z roku 1936 len preto, aby sa pozrel, ako vyzerá palubná doska? Nešoféruje, len tak sedí v aute a pozerá. Je to originál a jeden z najlepších bubeníkov na svete. Charlie len málokedy vysloví názor, ale keď už to urobí, musíte mu načúvať. Opýtam sa ho napríklad ´Charlie, mám ísť za Mickom do izby a obesiť ho? ‚ A on povie ‚ nie ‚. Na jeho názor dám,“ povedal Richards o Wattsovi.
Hoci sa celý život úspešne živil rockovou muzikou, mal Charlie Watts rád aj džez. V 80-tych rokoch dokonca zostavil big band zo špičkových hráčov a koncertoval s ním po svete.
Wattsovi, ktorý tiež choval arabské kone, diagnostikovali v roku 2004 rakovinu hrtana, z ktorej sa dokázal zotaviť.