Ľudstvo za rok a pol pandémie vyprodukovalo približne 8,4 milióny ton plastového odpadu súvisiaceho so šírením ochorenia covid-19. S takýmto odhadom prichádza tím vedcov z Číny a Spojených štátov v štúdii publikovanej tento týždeň odborným časopisom Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Väčšinu odpadu podľa autorov vytvárajú nemocnice.
Odpad v oceánoch
Pandémia covidu-19 priniesla zvýšené využívanie jednorazových plastových predmetov, ako sú ochranné pomôcky pre zdravotníkov, ale tiež materiálov používaných pri doručovaní pokrmov či iného tovaru.
Nová štúdia prináša prvý konkrétny odhad rozsahu výsledného odpadu, ako aj poznatky o osude týchto materiálov vo svetových oceánoch, uvádza Kalifornská univerzita v San Diegu (UCSD).
Analýza vzišla zo spolupráce americkej inštitúcie s Nankingskou univerzitou v Číne. Štvorica vedcov dospela okrem iného k záveru, že asi 26 000 ton plastového odpadu spojeného s pandémiou sa dostalo do oceánov.
Najviac odpadu vzniklo v Ázii
Odhad celkového objemu vyprodukovaného odpadu sa týka obdobia od začiatku pandémie do 23. augusta tohto roka, pričom autori štúdie uvádzajú možnú odchýlku vo výške 1,4 milióny ton. Nemocnice podľa nich stoja za 73 percentami globálneho súčtu, pričom 72 percent odpadu vzniklo v Ázii.
„Keď sme sa pustili do výpočtov, prekvapilo nás zistenie, že množstvo zdravotníckeho odpadu výrazne prevyšuje množstvo odpadu od jednotlivcov a že veľká časť toho prichádza z ázijských krajín, hoci väčšina prípadov covidu-19 bola inde,“ komentovala výsledky Amina Schartupová z oceánografického inštitútu pri UCSD. „Najväčšími zdrojmi dodatočného odpadu boli nemocnice v oblastiach, ktoré už pred pandémiou nezvládali spracovávať odpad,“ dodala.
Denník Los Angeles Times vo štvrtkovom (11. 10.) komentári podotkol, že svet pred pandémiou produkoval asi 300 miliónov ton plastových predmetov na jedno použitie, takže niekoľkotonový nárast spojený s pandémiou by nebol nijako dramatický.
Svedčí to ale podľa neho o nepriaznivom trende. „V zdravotníctve v mnohých prípadoch nemožno plasty dosť dobre nahradiť, najmä pokiaľ ide o ochranné vybavenie. Preto je absolútne nevyhnutné, aby sme sa zamerali na obmedzenie spotreby jednorazových plastov,“ uvádza denník.