Americký raketoplán Endeavour bol dve desiatky rokov najmladším členom americkej vesmírnej flotily. Na svoju prvú púť do kozmu sa vydal 7. mája 1992.
Raketoplán pomenovali po lodi, na ktorej James Cook vyrazil na svoju prvú objaviteľskú cestu. Endeavour nahradil nešťastný Challenger, zničený pri katastrofe v roku 1986.
Do vesmíru letel dvadsaťpäťkrát
Pôvodne sa síce uvažovalo o tom, že by NASA upravila pre lety do vesmíru prvý raketoplán Enterprise, používaný na testy v atmosfére, nakoniec ale postavila úplne nový raketoplán, pretože to bolo lacnejšie.
Endeavour, v ktorom našlo uplatnenie mnoho náhradných dielov pre raketoplány Discovery a Atlantis, sa do vesmíru dostal celkom dvadsaťpäťkrát.
Raketoplán Endeavour vyrobili v roku 1991. Pôvodne sa uvažovalo o názve Challenger 2, ale tento názov zamietli z dvoch dôvodov – z poverčivosti, že toto meno nosí smolu a tiež preto, aby nedochádzalo k zámenám.
Meno nakoniec vybrali v celoštátnej súťaži, ktorej sa zúčastnili študenti základných a stredných škôl.
Ako prvý raketoplán dostal spojovací uzol na pripojenie sa k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). V roku 1998 vyniesol k Medzinárodnej vesmírnej stanici modul Unity, čo bol vôbec prvý let raketoplánu k ISS.
Na svojej poslednej dvojtýždňovej ceste, na ktorú odštartoval 16. mája 2011, dokonca na svojej palube zviezol slávneho českého Krtka. Známu postavičku v podobe plyšovej hračky vzal na obežnú dráhu astronaut Andrew Feustel, ktorého manželka má české korene.
Po návrate z kozmu ho potom americký výskumník pri návšteve Českej republiky daroval jeho autorovi Zdeňkovi Milerovi.
Endeavour sa na konci svojej „kariéry“ najprv v septembri 2012 zviezol na chrbte špeciálne upraveného Boeingu 747 na losangeleské letisko.
O mesiac neskôr po niekoľkodňovej pozemnej ceste dorazil do Kalifornského vedeckého strediska, kde ho vystavili.
Dnes nesie meno Endeavour jedna z opakovane použiteľných kozmických lodí Crew Dragon spoločnosti SpaceX.