Český spisovateľ, ilustrátor, novinár, grafik, karikaturista, entomológ a duchovný otec legendárnej kreslenej postavy Ferda Mravca. To všetko bol „český Walt Disney“ Ondřej Sekora. Od jeho úmrtia uplynulo v pondelok 4. júla 55 rokov.
Ondřej Sekora sa narodil 25. septembra 1899 v Královém Poli na Morave vo vtedajšom Rakúsko-Uhorsku v rodine odborného učiteľa. Ako sedemročnému mu umrel otec, následkom čoho vyrastal spolu s piatimi súrodencami vo veľmi skromných pomeroch.
Zbieral a triedil hmyz
V Královém Poli vychodil obecnú školu, následne študoval na gymnáziu v Brne. V gymnaziálnych štúdiách pokračoval po presťahovaní sa rodiny k príbuzným vo Vyškove.
Už v mladom veku prejavoval veľký záujem o prírodu, dôsledne zbieral a triedil rôzne druhy chrobákov i motýľov. Koncom prvej svetovej vojny bol odvedený ako jednoročný armádny dobrovoľník do rakúskej Viedne, a preto zmaturoval až po vojne v roku 1919.
Počas štúdia na gymnáziu sa výtvarne vzdelával u Vladimíra Šindlera a v rokoch 1929 až 1931 študoval ako hospitant na súkromnej všeobecnej škole pre kreslenie a maľbu u profesora Arnošta Hofbauera v českej Prahe. Medzi svoje výtvarné vzory radil Mikoláša Aleša, Wilhelma Buscha, Pietra Brueghela st. a Henriho Rousseaua.
Po prerušení štúdia práva v Brne nastúpil v roku 1921 na miesto športového referenta a kresliča v redakcii Lidových novin. Svoje športové reportáže dopĺňal neobyčajnými kresbičkami.
Zrod Ferda Mravca
V rubrike Detský kútik, ktorý Sekora redigoval v rokoch 1927 až 1941, zabával veselými postavičkami aj detského čitateľa. V roku 1923 kreslil úspešný seriál Voříškova dobrodružství – o malom zvedavom psíkovi. Seriál vyšiel knižne v roku 1926.
V januári 1933 sa v Lidových novinách (niektoré pramene uvádzajú ilustrovaný časopis Pestrý týden – v roku 1927) po prvý raz objavuje ako postava kresleného seriálu pre dospelých legendárna postavička Ferda Mravca, ku ktorému v roku 1935 pribudol aj chrobák Truhlík.
V roku 1936 vychádza prvá Sekorova kniha pre deti – Ferdo Mravec (Ferda Mravenec). Po nej v nasledujúcich 11 rokoch vyšli ďalšie knižné publikácie – Ferdo v cudzích službách (Ferda v cizích službách), Ferdo v mravenisku (Ferda v mraveništi), Ferdův slabikář, Trampoty brouka Pytlíka, Malířské kousky brouka Pytlíka.
Jeho knihu Uprchlík na ptačím stromě ocenili na Svetovej výstave EXPO 1958 v belgickom Bruseli.
Po druhej svetovej vojne vydáva Sekora ďalšie knihy, napríklad Ferdo cvičí mravenisko (Ferda cvičí mraveniště) v roku 1947, či v tom istom roku Kroniku města Kocourkova.
Kniha o ragby aj pracovný tábor
Ondřej Sekora bol zakladateľom prvých českých ragbyových klubov, autorom českej ragbyovej terminológie, športovým trénerom ragbyových mužstiev Moravská Slávie v Pisárkách a AFK Žižka Brno.
O ragby napísal v roku 1926 aj knihu Rugby, jak se hraje a jeho pravidla. Založil a redigoval časopis Sport, pričom sa venoval aj kresleniu politických karikatúr.
V rokoch 1944 a 1945 ho internovali v pracovných táboroch v Bystřici u Benešova, Kleinsteine a v Osterode v Nemecku. Počas väznenia nielen kreslil a písal, ale spolu so spoluväzňom – hercom Oldřichom Novým – hrával bábkové divadlo z bábkami vytvorenými zo zemiakov.
Po druhej svetovej vojne vstúpil do Komunistickej strany Československa (KSČ). Svojím spôsobom sa aktívne zúčastňoval po celý zvyšok života na propagande komunistického režimu.
Podieľal sa na založení časopisu Dikobraz, v roku 1949 stál pri zrode Státniho nakladatelství dětské knihy (neskôr Albatros). Od roku 1952 ako autor na voľnej nohe prispieval do detských časopisov Matěřidouška, Ohníček a Pionýr.
V roku 1964 získal titul zaslúžilý umelec a v roku 1966 cenu Marie Majerovej za literatúru. Umelec, označovaný aj za českého Walta Disneyho, umrel 4. júla 1967 v Prahe vo veku 67 rokov.