Na Srí Lanke sa pripravuje zostavenie novej vlády, ktorá má krajinu vyviesť z jednej z najhorších kríz za uplynulé roky. Súčasný prezident Gotábaja Rádžapakše súhlasil, že v stredu (13. 6.) podá demisiu. K tomuto kroku ho dotlačil rozzúrený dav, ktorý zaútočil na jeho rezidenciu a musel pred ním ujsť.
Obyvatelia ho obviňujú z diletantizmu i korupcie. Krajina od mája nedokáže splácať svoj zahraničný dlh. Opozícia už pripravuje nového kandidáta. Svetová banka odsúhlasila Srí Lanke pôžičku vo výške 600 miliónov dolárov.
Perla Indického oceánu, tak znie jedno z pomenovaní Srí Lanky. Momentálne si však veľa drahých kameňov jeho obyvatelia dovoliť nemôžu. Viac sa teraz pre ostrov hodí pre zlú ekonomickú situáciu jeho ďalšia prezývka – slza Indie.
Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Anna Síposová.
Prepad do stredoveku
Muž z metropoly Kolombo hovorí, že sa prepadli do stredoveku. Nemajú lieky, palivo, nepremávajú autobusy, ani vlaky, deti nechodia do školy. Inflácia stúpla už na viac ako 50%, devízové rezervy vyschli. Pred dvoma mesiacmi Srí Lanka zbankrotovala.
„Vôbec tomu nepomohla vojna na Ukrajine, pričom Srí Lanka sa v tom čase stále pasovala s dôsledkami pandémie covidu. Čo sme vlastne videli, je v zásade veľmi zlé manažovanie ekonomiky,“ vysvetlil Matej Šimalčík z Inštitútu ázijských štúdií.
Rádžapakše mal síce silný mandát, no nemal odbornosť ani vôľu presadzovať životaschopné reformy. Kroky, ktoré prijal, ekonomiku, naopak, pochovali. Verejné financie rozvrátila najmä jeho daňová reforma.
Experti v jeho kabinete síce chýbali, nechýbali v ňom však jeho rodinní príslušníci. Do najvyšších funkcií nominoval svojich súrodencov i syna.
Možné etnické násilie?
Sociálne nepokoje sa môžu okrem toho stať rozbuškou, ktorá odpáli etnické násilie. Štvrťstoročie trvajúca občianska vojna medzi väčšinovou populáciou budhistických Sinhálcov hinduistickou menšinou Tamilov sa skončila v roku 2009.
„Zatiaľ sa nezdá, že by situácia mohla viesť k eskalácii etnického napätia. Ale ak sa nepodarí ekonomiku stabilizovať, tak v súvislosti s tým, že ľudia budú čoraz viac strádať, tak to môže rozdúchavať rôzne extrémistické vášne,“ pripomenul Šimalčík.
Občianska vojna na Srí Lanke si vyžiadala približne 100 000 obetí.