Najviac policajtov chýba v bratislavskom a trnavskom kraji. Problém je však celoštátny.
„Súčasné vedenie ministerstva vnútra práve preto pripravuje policajnú reformu, aby systematicky nastavilo pre policajný zbor lepšie podmienky a adekvátne platové ohodnotenie,“ informuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva vnútra SR.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
Doterajšie nastavenie nie je podľa predsedu Odborového zväzu polície Pavla Paračku motivujúce. Noví ľudia o prácu policajta nemajú záujem a problémom je aj to, že skúsení odchádzajú.
„V poslednom období nám odišiel vyšší počet policajtov do dôchodku a nižší počet policajtov nám dokázali vyprodukovať stredné odborné školy policajného zboru, či už v Pezinku alebo v Košiciach,“ doplnil
V súvislosti s avizovanou policajnou reformou je podľa odborárov kľúčová nielen finančná motivácia, ale aj technika, s ktorou pracujú. Ministerstvo aktuálne rieši nákup nových policajných áut. V tomto aj budúcom roku ich vymení viac ako 700.
„Pracujeme napríklad aj na rezortnej autoškole, rovnako tak na náborových príspevkoch a ďalších krokoch,“ doplnila Eliášová.
Dlhodobé problémy
Ministerstvo vnútra zároveň hovorí, že rieši problémy, ktoré dlhodobo zanedbávali počas predchádzajúcich vlád, a to naprieč celým Policajným zborom.
„Podstav v polícii riešil každý jeden minister, ktorý bol vo funkcii od nepamäti. Za môjho vedenia ministerstva vnútra sme zvýšili osobné ohodnotenie každého príslušníka policajného zboru o 120 eur. V bratislavskom a trnavskom kraji to bolo 160 eur mesačne k platu,“ reagovala Denisa Saková (Hlas-SD), bývalá ministerka vnútra SR a poslankyňa NR SR.
Zlepšenie sociálneho zabezpečenia avizuje aj súčasné vedenie ministerstva. Vyriešiť chce napríklad aj otázku ubytovania policajtov krajských riaditeľstiev, ktorí pôsobia mimo miesta trvalého bydliska.