V estónskom meste Narva, ktoré leží pri hraniciach s Ruskom, odstránili v utorok (16. 8.) z verejného priestranstva sovietsky pamätník, ktorý podľa estónskej vlády ohrozoval verejný poriadok. Informuje o tom agentúra AP.
„Nikto nechce, aby náš militantný a nepriateľský sused podnecoval vznik napätia u nás doma. Neponúkneme Rusku možnosť na to, aby použilo minulosť na narušenie mieru v Estónsku,“ uviedla estónska premiérka Kaja Kallasová. Zároveň dodala, že jej krajina nechce Rusku ponúknuť príležitosť na otváranie starých rán.
Mesto Narva je tretím najväčším mestom Estónska a prevažujú v nej rusky hovoriaci obyvatelia. Stála tu replika sovietskeho tanku T-34 s červenou hviezdou. Tento monument pripomína pamiatku na sovietskych vojakov, ktorí zahynuli pri oslobodzovaní Estónska od nacistov počas druhej svetovej vojny.
Tank v utorok (16. 8.) rozobrali a následne ho prevezú do múzea vo Viimsi, ktoré leží severne od metropoly Tallin. „Proces prebehne dôstojným spôsobom. Napríklad kvety a sviečky umiestnené k pamätníku prenesieme na cintorín, nevyhodíme ich,“ uviedol estónsky minister vnútra Lauri Läänemets.
Hromadný hrob obetí druhej svetovej vojny v Narve dostane neutrálne hrobové označenie a zostane dôstojným miestom, kde si tieto obete bude možné pripomenúť, uviedla Kallasová. Celkovo bude z mesta odstránených až sedem sovietskych pamätníkov.
Odstránenie sovietskeho pamätníka môže byť pre obyvateľov kontroverzná vec
Mesto Narva leží na hraniciach s Ruskom asi 210 kilometrov východne od Tallinnu. Od ruského mesto Ivangorod ho oddeľuje iba rieka Narva. O odstránení sovietskeho pamätníka rozhodla tamojšia mestská rada len v pondelok. Krátko po tom sa pri pamätníku zhromaždil dav ľudí, ktorý vyjadril nesúhlas s týmto rozhodnutím.
Odkedy získalo Estónsko v roku 1991 nezávislosť, sa v krajine pri odstraňovaní sovietskych pamätníkov vyskytlo niekoľko sporov súvisiacich s postavením rusky hovoriacich obyvateľov. V roku 2007 pri premiestňovaní tzv. Bronzovej sochy Tallinnu, ktorá je taktiež vojnovým pamätníkom, prišlo k nepokojom, ktoré viedli až k smrti jedného človeka a zadržaniu vyše 1000 ľudí.