Včely sú nenahraditeľné pre naše ekosystémy, no ich populácia už viac ako desať rokov klesá. Prečo? Túto otázku si položili aj vedci z londýnskej Imperial College. Skúmali tisícky včiel a čmeliakov, zo zbierok britských múzeí.
„Toto je v podstate akýsi nenahraditeľný stroj času, časová kapsula. Máme tu včely, ktoré lietali pred 50-60 rokmi,“ tvrdí Gavin Broad, kurátor výstavy o hmyze v londýnskom prírodovedeckom múzeu.
Vedci skúmali DNA včiel, ale aj ich krídla. Rôzne asymetrie ich doviedli k úsudku, že včely ovplyvňuje stres z klimatickej zmeny.
„Nové technológie nám umožnili extrahovať 40 – 50 % DNA včiel. To nám poskytlo väčší obraz o ich genóme a tom, že existuje veľa takzvaných markerov, ktoré môžeme použiť na to, aby sme zistili, či a ako sa zmenila diverzita,“ vysvetľuje Richard J. Gill, docent a vedúci výskumu na Imperial College London.
Pozrite si celú reportáž RTVS:
„V rokoch, ktoré boli teplejšie a vlhšie, mali včely rozdielne krídla. Takže táto asymetria sa stala dobrým indikátorom toho, že včely boli viac stresované práve v teplejších rokoch. Vzhľadom na klimatickú zmenu a predpoklad, že nás čaká čím ďalej, tým teplejšie počasie, mali by sme sa obávať, ako sa včelám bude dariť v budúcnosti,“ hovorí Aoife Cantwell-Jonesová, doktorandka na Imperial College London a autorka štúdie.
Vedci predpokladajú, že v nasledujúcich desaťročiach čakajú včely ťažké časy. Pokúšajú sa preto porozumieť, ako reagujú na špecifické faktory prostredia. Aby sa mohli poučiť z minulosti a predvídať, kde a kedy budú včely najviac ohrozené. Potom sa budú môcť zamerať na to, ako ich ochrániť.