Po vražde dvoch mladých ľudí z nenávisti voči LGBTI+ menšine treba prijať okamžité kroky na lepšiu ochranu tejto komunity na Slovensku.
Vyzývajú na to odborníci a aktivisti v oblasti menšinových práv, ktorí svoje požiadavky vláde a parlamentu sformulovali do verejnej výzvy. Iniciátorom dokumentu je Inštitút Mateja Bela. Vraždu odsúdili vo vyhlásení aj predstavitelia národnostných, etnických, jazykových a náboženských menšín.
Parlament má podľa autorov výzvy stiahnuť predložený návrh legislatívy z dielne nezaradených poslancov Štefana a Filipa Kuffu, „ktorí prevzali nápad od Viktora Orbána na zneužitie pojmu ochrany detí na pokus o okresanie práv LGBTI+ menšiny“.
Poslanci by mali podľa aktivistov bez ďalšieho meškania obsadiť pozíciu verejného ochrancu práv, „keďže práve on môže výrazne prispieť k lepšej ochrane pred diskrimináciou“. Vláda SR aj parlament majú prijať kroky na zrovnoprávnenie menšín na Slovensku. A to s dôrazom na LGBTI+ komunitu vrátane zavedenia inštitútu partnerského spolužitia pre všetky osoby.
Dokument zároveň vyzýva politické elity, aby sa vyhýbali ďalšej polarizácii verejnosti prostredníctvom netolerantnej rétoriky voči menšinám.
„Silné vyhlásenia v hodinách po vražde sú dôležité, ale sami o sebe nestačia. Signatármi výzvy sú ľudia, ktorí aj doteraz varovali verejnosť, čo môže spôsobiť podnecovanie napätia medzi občanmi,“ povedal v stanovisku prezident Inštitútu Mateja Bela Ábel Ravasz.
Na konanie vyzývajú i predstavitelia menšín
Okrem vyhlásenia z dielne Inštitútu Mateja Bela vyzývajú na konanie i predstavitelia menšín. „Slovensko musí byť vlasťou všetkých, ktorí sa v ňom rozhodli žiť, musí byť spoločenstvom rovnocenných a rovnoprávnych občanov. Ich špecifická kultúra, vierovyznanie, svetonázor, sexuálna orientácia či jazyky, ktorými hovoria, totiž žiadneho z nich zo spoločnosti nevylučuje,“ skonštatovali autori vyhlásenia.
Zároveň vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým obetí a celej LGBTI+ komunite.
Pod stanovisko sa okrem jednotlivcov podpísal aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, Slovenský zväz posunkujúcich, eduRoma a ďalšie inštitúcie zastupujúce rómsku komunitu, ako aj Divadlo Thália Színház, Jókaiho divadlo v Komárne či Tanečné divadlo Ifjú Szivek.