Čínski vedci úspešne naklonovali tri takzvané superkravy, ktoré produkujú nadpriemerné množstvo mlieka. Tvrdia to čínske štátne médiá, podľa ktorých ide o prielom. Vďaka nemu sa Číne môže podariť zbaviť sa závislosti od importovaných plemien hovädzieho dobytka.
Tri teľatá sa narodili pred lunárnym Novým rokom 23. januára v autonómnej oblasti Ning-sia na severe krajiny. Vyšľachtili ich vedci zo Severozápadnej univerzity poľnohospodárskych a lesníckych vied a technológií. Informovali podľa spravodajského webu CNN čínske štátne médiá.
Recently, a „cloned cow“ bred by a #Chinese research team was born successfully. #China has achieved a breakthrough in somatic cell cloning technology in the breeding of dairy #cows. https://t.co/b8nlHVOjze pic.twitter.com/s8XDq28yNj
— BeijingNews 新京报 (@BJNewsWorld) January 31, 2023
Naklonovali ich z mliečnych kráv holštajnského plemena, ktoré pochádzajú z Holandska. Vybrané kusy sú schopné vyprodukovať až 18 000 litrov mlieka ročne alebo 100 000 litrov mlieka za život. Uviedla to vedúca vedkyňa projektu Ťin Ja-pching s tým, že niektoré produktívne kravy sú identifikované až na konci života, čo sťažuje ich chov.
Toto množstvo, pre porovnanie podľa údajov amerického ministerstva pôdohospodárstva, predstavuje takmer 1,7-násobok množstva mlieka, ktoré priemerná krava v USA vyprodukovala v roku 2021.
Prvé z klonovaných čínskych teliat sa narodilo 30. decembra cisárskym rezom a vážilo 56,7 kilogramu. Oznámil to čínskemu vedecko-technologickému denníku predstaviteľ z mesta Wu-lin. Vedci vytvorili 120 klonovaných embryí z ušných buniek vysoko produktívnych kráv.
Až 70 percent čínskych dojníc sa podľa Global Times dováža zo zahraničia. „Máme v pláne v priebehu dvoch až troch rokov vybudovať stádo v množstve viac ako 1 000 superkráv ako pevný základ pre riešenie závislosti Číny od zámorských dojníc,“ povedala vedúca vedkyňa.
Pokrok v klonovaní zvierat
V mnohých krajinách, vrátane Spojených štátov, farmári množia klony s neklonovanými zvieratami, aby do genofondu dodali žiaduce vlastnosti, ako je vysoká produkcia mlieka alebo odolnosť proti chorobám, píše CNN.
V posledných rokoch však Čína s klonovaním zvierat výrazne pokročila. Minulý rok čínska spoločnosť zaoberajúca sa klonovaním zvierat vytvorila prvú klonovanú arktickú vlčicu na svete.
Recently, a „cloned cow“ bred by a #Chinese research team was born successfully. #China has achieved a breakthrough in somatic cell cloning technology in the breeding of dairy #cows. https://t.co/b8nlHVOjze pic.twitter.com/s8XDq28yNj
— BeijingNews 新京报 (@BJNewsWorld) January 31, 2023
V januári 2023 zároveň predstavili prvého naklonovaného plnokrvného koňa. V krajine získal aj úradnú registráciu. Čierny kôň menom Čuang Čuang sa narodil v júni minulého roka a je klonom zvieraťa dovezeného z Nemecka. Za jeho vznikom stojí pekinské laboratórium Sinogene.
Pred šiestimi rokmi čínski vedci uviedli, že naklonovali hovädzí dobytok so zvýšenou odolnosťou proti tuberkulóze hovädzieho dobytka, ktorá tento druh zvierat v mnohých krajinách.