Na hlavný obsah

Rezort spravodlivosti si vypýtal spis v prípade prepusteného vraha Filipínca. Posúdia dôvody prípadného dovolania

Súdu a odborníkom však dôverujú.

Rezort spravodlivosti si vypýtal spis v prípade prepusteného vraha Filipínca. Posúdia dôvody prípadného dovolania
Juraj Hossu odchádza v zo súdneho pojednávania v prípade zabitia filipínskeho občana Henryho Acordu. Foto: TASR

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR si vyžiadalo spis v prípade Juraja Hossua, ktorého v stredu (22. 2.) podmienečne prepustili z výkonu trestu odňatia slobody. Po preskúmaní spisu posúdi existenciu dôvodov na prípadné podanie dovolania. Informovali o tom v piatok (24. 2.) z tlačového oddelenia rezortu spravodlivosti.

„Ministerstvo môže podať dovolanie proti rozhodnutiu o podmienečnom prepustení, iba ak došlo k porušeniu konkrétnych ustanovení Trestného zákona alebo Trestného poriadku. Ide teda primárne o preskúmavanie splnenia formálnych podmienok,“ priblížili. Doplnili, že materiálne podmienky spadajú do rozhodovacej právomoci súdu.

Ich vyhodnotenie súdom preto ako také nie je dovolaním napadnuteľné, pokiaľ nie je vyslovene svojvoľné alebo v rozpore s obsahom spisu. Rezort spravodlivosti vyjadril plnú dôveru justičným zložkám a odborným pracovníkom, ktorí sa podieľali na vypracovaní návrhu na prepustenie a na rozhodnutí o podmienečnom prepustení Hossua na slobodu.

Zároveň odsúdil brutalitu násilného útoku Juraja Hossua. „Spôsob vykonania činu a nehumánne správanie vyvolalo oprávnené odsúdenie celou spoločnosťou. Rodine poškodeného Henryho Acordu chceme vysloviť úprimnú sústrasť a ospravedlniť sa za to, že opätovná medializácia obnovuje ich smutné spomienky a rany,“ dodali.

Podmienečné prepustenie sa môže sprísniť

V novele trestného zákona ministerstvo pri rozhodovaní o podmienečnom prepustení navrhuje preverovanie, či sa odsúdený spojil s poškodenými, ospravedlnil sa, prejavil ľútosť a nahradil škodu alebo aj nemajetkovú ujmu.

„Poškodený tak bude pripravený na to, že odsúdený bude prepustený, dá k tomu svoje stanovisko a nedozvie sa to až z médií spôsobom, ktorý zrejme vyvolá jeho nespokojnosť, možno aj hnev,“ podotkli.

Hossu má okrem sedemročnej skúšobnej doby povinnosť počas troch rokov nosiť monitorovací náramok a absolvovať probačný dohľad. Má zároveň príkaz zamestnať sa a zákaz požívať alkohol i omamné látky. Zákaz vychádzania má od 21.00 do 5.00 h každý deň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko